Tajne filmowe komplety w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2010 19:00
Już 23 września w Nowym Teatrze w Warszawie odbędzie się pierwsze spotkanie Nowego Klubu Filmowego. Zgłoszenia można wysyłać do 13 września.
Audio

We wtorkowym "Magazynie" gościła kuratorka filmowa i krytyk sztuki, Adriana Prodeus, założycielka Nowego Klubu Filmowego przy Nowym Teatrze w Warszawie. Na antenie "Czwórki" zachęcała do wzięcia udziału w spotkaniach.

– Nie jestesmy klasycznym DKF-em – podkreśla organizatorka. – Nowy Klub Filmowy to nietypowa inicjatywa. Wyselekcjonowana grupa uczestników spotyka się wieczorami na tak zwanych tajnych kompletach w teatrze. Tam odbywają się projekcje wybranych wcześniej filmów, po których nastepują ożywione dyskusje na ich temat, często przeradzając się w kłótnie i ostrą wymianę zdań – przyznaje krytyczka.

Przy wspólnym oglądaniu filmów wytwarza się jedyna w swoim rodzaju zbiorowa energia. Niekiedy jest niezwykle pozytywna i pozwala spojrzec na film z zupełnie innej perspektywy. Tego typu spotkania pokazują, że jest niezliczona ilość sposobów postrzegania jednego filmu.

Klub ma na celu stworzyć płaszczyznę komunikacji z potencjalnymi widzami. Ma kształcić światopogląd kulturalny i rozwijać ich wrażliwość. Tytuły filmów często powiązane są  tematyką z aktualnymi propozycjami teatrów. – Jest to zabieg celowy – podkreśla kuratorka. – By zrozumieć co dzieje się w teatrze, warto obejrzeć trochę filmów – zaznacza.

– Uczestnikami tych spotkań są osoby w przeróżnym wieku, związane z różnymi dziedzinami sztuki, ale, przede wszystkim, otwarte na dyskusje i chętne do poszerzania własnych horyzontów. Takich osób szukamy – sygnalizuje Adriana Prodeus. Nabór do grupy odbywa się na podstawie CV ze zdjęciem oraz krótkim uzasadnieniem uczestnictwa.

Spotkania są bezpłatne, jedynym warunkiem jest znajomość języka angielskiego umożliwiająca zrozumienie filmów.

Zgłoszenia należy wysyłać na adres: nkf@nowyteatr.org od 1 do 13 września 2010 roku.

O klasycznym Dyskusyjnym Klubie Filmowym "Overground", działającym przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, opowiedziała Agata Olszewska. Hasłem "Nie idź do Multi, idź do KINA!" zachęcała do udziału w projekcjach i dyskusjach.

 

 

Am

Czytaj także

Dlaczego w Polsce nie ma Vogue’a?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2010 14:35
Pokazy mody, warsztaty dla przyszłych projektantów czy projekcje filmów o modzie - to tylko niektóre z atrakcji Art & Fashion Festival.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy łykają najwięcej leków

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2010 10:29
W "Poranku" także o negocjacjach policyjnych, najnowszym filmie Paula Andersona, wyjazdach integracyjnych i serialowym życiu Macieja Jachowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Klan" zaskoczy hitem?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2010 13:45
Już wkrótce pojawi się nowa aranżacja legendarnej piosenki "Życie jest nowelą" z serialu "Klan". Czym nas zaskoczy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość między słowami

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2010 08:00
Jak wyznać komuś uczucie, jeśli straciło się głos? Twórcy magicznej komedii romantycznej „Milczenie jest złotem” starają się udowodnić, że prawdziwa miłość kryje się między słowami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozjemca do wynajęcia

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2010 12:24
Umiejętność analizowania sytuacji i wyciągania wniosków to podstawowe atuty mediatora, który może pomóc zwaśnionym stronom w osiągnięciu porozumienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Klan" zaskoczy hitem

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2010 13:45
Już wkrótce pojawi się nowa aranżacja legendarnej piosenki "Życie jest nowelą" z serialu "Klan". Posłuchaj, w którym kierunku mogą pójść jej autorzy.
rozwiń zwiń