Banksy w Warszawie. 100 prac, w tym 20 oryginałów

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 11:02
Prace Banksy'ego podróżują po całym świecie zarówno online, poprzez media społecznościowe, jak i realnie w formie wystaw. "Art of Banksy" możemy oglądać w Warszawie.
Mural Banksyego One Nation Under CCTV (Jeden naród pod kamerami przemysłowymi)
Mural Banksy'ego "One Nation Under CCTV" (Jeden naród pod kamerami przemysłowymi)Foto: chrisdorney/Shutterstock

rzemieślnik1200.jpg
"Rzemieślnik brzmi dumnie" - sprawdź, co nas czeka podczas Nocy Rzemiosła w Warszawie

W Warszawie w końcu można zobaczyć prace najbardziej tajemniczego artysty w historii sztuki, który nie pochwala ekspozycji ze swoimi dziełami, stroni od pokazywania swoich prac na wystawach. - Początek tej ekspozycji wziął się z miłości, takiej wyjątkowej pasji do prac Banksy'ego - mówi Anna Czerniejewska, promotorka ekspozycji. - Ta wystawa powstała w 2015 roku, zostały zebrane oryginały, reprodukcje, instalacje, ale także specjalnie na tę wystawę tworzone szkice i różne inne wzory. Ta wystawa odwiedziła już Europę, Azję i obie Ameryki - dodaje. 


Posłuchaj
11:58 czwórka stacja kultura 01.03.2021 banksy.mp3 O wystawie prac Banksy'ego w Warszawie opowiada Anna Czernijewska (Stacja Kultura/Czwórka)

Ekspozycja została otwarta 12 lutego i cieszy się ogromnym powodzeniem. Banksy milczy na jej temat, co można odczytać za dobry znak. - Wystawa nie jest autoryzowana przez artystę, co bardzo jasno komunikujemy od samego początku - wyjaśnia gość Kasi Dydo. - Banksy swoich wystaw nie autoryzuje, ale wszystko zależy od tego, jak i w jaki sposób jego sztuka jest pokazywana, czy jest zgodna z jego duchem, ideologią, która stoi za jego działalnością. Artysta powołał organizację, która bardzo mocno pilnuje praw autorskich do jego prac. Starają się kontrolować, co się dzieje na świecie pod nazwiskiem Banksy'ego.  Jeśli chodzi o naszą wystawę, to nie mieliśmy do tej pory żadnych problemów. Żadna negatywna opinia do nas nie trafiła. Przyjmujemy, że działamy zgodnie z duchem, który przyświeca artyście - podkreśla. 

Naturalnym miejscem dla prac Banksy'ego jest ulica. By zobaczyć wszystkie jego prace, zwłaszcza w naturalnym środowisku, trzeba by podróżować po całym świecie. - My stworzyliśmy wystawę, która jest pewnym trybutem dla artysty i jego prac. Chcemy pokazać nie tylko jego prace, pojedyncze dzieła, ale również historię artysty, jego rozwój, ideę, która mu przyświeca - objaśnia gość Czwórki. - Ta wystawa jest szczegółowo przygotowana i przemyślana. Widzowie to doceniają - dodaje. 


Wyświetl ten post na Instagramie.

. . If you don’t mask - you don’t get.

Post udostępniony przez Banksy (@banksy)

Banksy w swej sztuce porusza tematy, które są najbardziej żywe i dotykają rzeszy ludzi, czyli porusza kwestie nierówności społecznych, kwestie imigrantów. Interesuje go to, co cały czas jest dyskutowane w przestrzeni publicznej. Na warszawskiej wystawie zobaczymy to, co najbardziej popularne: dziewczynkę z balonikiem, rzucającego kwiatami, cały przegląd londyńskich szczurów. - Mamy przepiękny mural, jest to kobieta z przebitym uchem, bazujący na obrazie Vermeera - mówi Anna Czernijewska. - Jest też cały obszar wystawy poświęcony parkowi rozrywki Dismaland - projektowi artystycznemu Bansky'ego i jego przyjaciół artystów - dodaje. 

Czytaj także:

Warszawska ekspozycja prezentuje 100 eksponatów, w tym 20 oryginałów. To prace wyszukane, kupione, wypożyczone od prywatnych kolekcjonerów. Anna Czernijewska zapowiada również drugą część wystawy, która zostanie otwarta 20 marca. Nie będzie to całkowita zmiana ekspozycji, ale zwiedzający z pewnością znajdą nowe eksponaty. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Anna Czerniejewska (promotorka wystawy)

Data emisji: 01.03.2021

Godzina emisji: 11.14

pj

Czytaj także

Full Moon Party. Sztuka ulicy we wnętrzu galerii

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 13:21
13 grudnia w warszawskim klubie Warmut odbędzie się wernisaż wystawy promującej polski urban art. Zobaczymy na niej 12 wielkoformatowych prac czołowych polskich twórców tego nurtu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co szóste muzeum świata pozostanie zamknięte - na zawsze

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 10:12
Pandemia koronawirusa wdarła się w każdą dziedzinę naszego życia, dotknęła wszystkich branż, nie ominęła też rynku sztuki. UNESCO szacuje, że z 95 tys. muzeów na całym świecie aż 90 procent musiało zawiesić działalność. Nie wszystkie otworzą się ponownie.
rozwiń zwiń