Paryż, Berno, San Marino - co warto zobaczyć w galeriach na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 15:22
Jaki atrakcje czekają na miłośników sztuki w najbardziej znanych galeriach we Francji, Szwajcarii, a także w Stanach Zjednoczonych - sprawdził to Szymon Jaworski. 
Sprawdziliśmy, które galerie warto odwiedzić w najbliższych tygodniach
Sprawdziliśmy, które galerie warto odwiedzić w najbliższych tygodniachFoto: shutterstock/SeventyFou

SPENCER_ kristen stewart 1200.jpg
Na co warto wybrać się do kina?

"Pokoloruj swoje życie", "Podejście chromatyczne" i "Kolory?" - to trzy tytuły wystawy, którą oglądać możemy do 9 stycznia w paryskiej galerii Grand Collection. - Każdy z nas po obejrzeniu tej wystawy, złożonej z trzech części, może wybrać sobie tytuł, który nam odpowiada, to bardzo ciekawy zabieg - przekonywał reporter Czwórki Szymon Jaworski. - Jako odbiorcy współtworzymy i kształtujemy tę wystawę. 

Posłuchaj
12:11 czwórka berno 2021_11_17-10-16-51.mp3 Które galerie warto odwiedzić - sprawdził Szymon Jaworski (Stacja Kultura/Czwórka) 

Jak opowiadał, do każdego koloru pokazywane są zdjęcia różnych fotografów. - Artyści skupiają się na białym, niebieskim, żółtym - ale też złotym, szarym, czerwonym, zielonym i czarnym - wyliczał reporter. - Pada pytanie, jak korespondują ze sobą te barwy, czy zestawienie zieleni z czerwienią zawsze jest złe? Wystawionych jest około 20 fotografii i te prace są naprawdę ciekawe - oceniał Szymon Jaworski. 

Zobacz także:

Przenieśliśmy się też do Szwajcarii, bo w Bernie oglądać możemy wystawę Alexieja von Jawlenskiego. - Tam są setki twarzy, można odnieść wrażenie, że artysta malował je obsesyjnie, seriami, niczym Witkacy - opowiadał dziennikarz. - Krytycy określają Jawlenskiego jako artystę poszukującego twarzy uniwersalnej. Czy udało mu się ją odnaleźć... nie wiem, ale oglądając jego prace zawsze mam gęsią skórkę, to wielkie malarstwo, klasa. Wystawę można oglądać także online - zdradził ekspert. 

Źr. KunstMuseum Bern/Alexej von Jawlensky/Femme pensive, 1913

Dla miłośników dłuższych wojaży swoje podwoje otworzy niebawem biblioteka Huntington w San Marino w Kalifornii. - Jeśli macie w planach wycieczkę do Stanów Zjednoczonych, warto się tam wybrać. Nowa instalacja ze stałymi kolekcjami ma badać amerykańską historię sztuki poprzez motyw pogranicza, bo jej tytuł to właśnie "Borderlands" - tłumaczył Szymon Jaworski. - Znajdziemy tam mnóstwo przeróżnych prac, w tym nowe nabytki, prace rdzennych Amerykanów. To przekrój całego społeczeństwa - podkreślał. - Wystawa ma pokazać przypływ artystów przez granice i oceany, udowadnia, że amerykańska sztuka ma charakter globalny. Pokazuje przełamywanie schematów, uwalnianie się z więzi, które trzymają nas w jednym miejscu - podkreślał dziennikarz. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Szymon Jaworski

Data emisji: 17.11.2021

Godzina emisji: 10.17

kd


Czytaj także

Kultura online. Wirtualne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 21:56
#ZostańWdomu i zwiedzaj online. Zwiedzaj muzea, galerie a nawet opery, nie wstając z kanapy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"...Idź" - przesłanie Herberta na wystawie w CSW Zamek Ujazdowski

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 22:06
- Jacek Adamas nazwał w jednej z rozmów czytanie Herberta graniem w gry komputerowe, ponieważ jest to zdobywanie kolejnych poziomów wtajemniczenia i zdobywanie kolejnych leveli - mówi w Czwórce kurator wystawy Marcel Skierski. 
rozwiń zwiń