Vincent V. Severski: W kryminale złym bohaterem najczęściej jest przełożony

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2013 14:20
Najpierw byli "Nielegalni", czyli pierwszy polski thriller szpiegowsko-polityczny. Teraz jego bohaterowie powracają w "Niewiernych", a krytycy nie szczędzą słów uznania ani książce, ani jej autorowi.
Audio

 - Ponad 800 stron udało mi się zapełnić postaciami, intrygami i sensacją. Ale nie jest to zasługa lekkiego pióra tylko tego, że sporo mam do powiedzenia - śmieje się gość Czwórki. - Zaproponowałem szefom agencji, żeby zapoznali się z manuskryptem powieści, ale nie wykazali zainteresowania. I w efekcie tylko dwóch kolegów się na mnie obraziło. Widać taka jest cena prawdy w życiu i w literaturze.

Vincent V. Severski to pseudonim literacki pułkownika polskiego wywiadu. Przez wiele lat pracował poza granicami kraju pod przybraną tożsamością i piastował jedno z najwyższych stanowisk kierowniczych w Agencji Wywiadu. Uczestniczył w około 140 misjach, w 50 niemal krajach. Zna biegle trzy języki. Odszedł ze służby w 2007 roku, kończąc w ten sposób blisko 30-letnią karierę wywiadowczą.

 - Książek napisałem już kilkadziesiąt. Ale nie mam prawa ich publikować, bo leżą w archiwum Agencji Wywiadu - wyjaśnia autor "Nielegalnych" i "Niewiernych". - One wszystkie są przedłużeniem mojego szpiegowskiego życia. I o ile w powieściach nie mogę opisywać konkretnych zdarzeń czy ludzi, których można by w ten sposób zidentyfikować, to na papier mogę przelać emocje i wrażenia, które osobiście przeżywałem.  
Co było przyczynkiem do powstania "Niewiernych" i jakie są plany Vincenta V. Severskiego na przyszłość dowiesz się słuchając nagrania ze "Stacji Kultura".
kul

Zobacz więcej na temat: Agencja Wywiadu Czwórka

Czytaj także

"Niedźwiedź, kot i królik" podbijają Francję

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 13:00
W tym komiksie każdy może znaleźć inne zakończenie, zinterpreować go po swojemu. Już w styczniu okazję do takich poszukiwań będą mieli też Francuzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Soniamiki z "dziwną muzyką" ruszyła na Berlin

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2013 19:40
5 lat temu Polska nie była gotowa na propozycję muzyczną Soniamiki, dlatego artystka wyjechała z nią do Niemiec. Dziś artystka dba, by być blisko swoich fanów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieść o mieście, w którym nie ma sztuki

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 07:00
Ma 34 lata i jest jedną z najciekawszych polskich artystek młodego pokolenia. 3 lata temu Karolina Breguła ukończyła Łódzką Filmówkę, teraz do Łodzi powraca z wystawą "Centrum Wszystkiego" w Atlasie Sztuki.
rozwiń zwiń