Zabawki, które wstrząsnęły światem

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 13:52
Chudy, Pan Bulwa, Rex i pies Cienki to wierna kompania Andy'ego, która musi zmierzyć się z nowym przybyszem - astronautą Buzzem Astralem, a ich przygody zmieniają oblicze filmu animowanego. Poznaj historię "Toy Story".
Audio
  • Poznaj historię filmu, który zmienił historię animacji. Oto opowieść o "Toy Story".

W listopadzie mija 17 lat od premiery pierwszej części "Toy Story" - filmu, który zdaniem krytyków doprowadził do upadku klasyczny disneyowski film rysunkowy.

 - "Toy Story" to kamień milowy w dziedzinie animacji, bowiem jest to pierwszy film stworzony w całości przy użyciu technik komputerowych - wyjaśnia Patrycjusz Tomaszewski, autor cyklu "Niezła bajka". - To także pierwsza współpraca studia Walta Disneya z wytwórnią Pixar, a przede wszystkim pierwsza współpraca zespołu Disneya ze Stevem Jobsem.

Polscy widzowie po raz pierwszy mogli zobaczyć "Toy Story" w niecały rok po amerykańskiej premierze. Reżyserią polskiej wersji językowej zajęła się Maria Piotrowska, a w roli Chudego obsadziła Roberta Czebotara. Aktor wspomina: - To było jak zderzenie się ze ścianą, bo w oryginale postać Chudego mówiła głosem Toma Hanksa. Ale chyba zespołowo daliśmy radę, bo już po wszystkim pani reżyser otrzymała oficjalne pismo ze Stanów z podziękowaniem za najlepszą europejską wersję tego obrazu.

Film zdobył wiele nagród i nominacji, w tym do Oscara, m. in. w kategorii "najlepsza piosenka" za utwór "You've Got a Friend in Me" w wykonaniu Randy Newmana. W naszej wersji śpiewał Stanisław Soyka, a zwrotka rozpoczynała się od słów" "Ty druha we mnie masz...".

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak przewodni temat muzyczny zinterpretowali artyści z innych krajów oraz jakie dodatki znajdują się na wydanej na Blu-ray i DVD edycji specjalnej "Toy Story" posłuchaj nagrania ze "Stacji Kultura".

kul

Czytaj także

"Auta": wzruszająca opowieść w nowoczesnej technologii

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 15:16
To film o pełnych ludzkich cech autkach, Zygzaku McQueenie i Złomku, o przyjaźni, miłości i o tym, że nie warto w poszukiwaniu przygód, porzucać swoich korzeni i miejsca, w którym przyszło się na ten świat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psycholog, który skomponował Dextera...

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 14:40
Gdy w 2006 roku poproszono Rolfe'a Kenta, by napisał przewodni motyw muzyczny do nowego serialu, okazało się, że był to "strzał w dziesiątkę". - Ten jeden temat przyniósł mi większą popularność niż długie lata pracy - opowiada dziennikarzowi Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

60-letni Piotruś Pan wciąż w świetnej formie

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 15:48
Przenosimy się do krainy Nibylandii, gdzie marzenia się spełniają, nie ma dorosłych, a dzieci są szczęśliwe i mają mnóstwo przygód. Poznajcie Piotrusia Pana!
rozwiń zwiń