Stare i nowe książki sportowe - Pływanie, historia, zasady, trening

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2011 07:17
Książka dla młodszych czytelników, z której jednak nawet starsi mogą dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.
Audio

Do sportowej biblioteki Czwórki dodajemy kolejny tom tematycznej encyklopedii sportów. Tym raze jest to "Pływanie - historia, zasady, trening". Na zaledwie 50, bogato ilustrowanych, stronach Marek Michałowski  zmieścił sporo ciekawych informacji dotyczącyh pływania - zarówno jesłi chodzi o historię tej dyscypliny, jak i tajniki dość skomplikowanych przepisów pływackich.

Pływanie towarzyszyło człowiekowi niemal od zawsze. Rysunki naskalne potwierdzają, że umiejętność tę ludzie posiadali już kilka tysięcy lat temu. Początkowo traktowane było niemal jako dziedzina sztuki. Później jako cenna umiejętność bojowa, a dopiero całkiem niedawno zaczęto rywalizację sportową w pływaniu. Mimo że Platon twierdził, że żaden oprzywódca ani wódz nie powinien sprawować swych funkcji jeśli... nie umie pływać to w programie starożytnych igrzysk olimpijskich nie było pływania.

Podobno pierwsi pływacy ścigali się w... Japonii już przed naszą erą. Pod koniec XVIII wieku w szwedzkiej Upssali powstało pierwsze stowarzyszenie pływackie, a w 1837 roku w Londynie odbyły się zawody, które uznawane są za pierwszą sportową rywalizację w dziejach nowożytnych. Podczas pierwszych igrzysk olimpijskich w Atenach w 1896 roku gwiazdą pływania był Wegier Alfred Hajos, który oprócz sportowego talentu posiadał wielkie... poczucie humoru (posłuchaj załączonego pliku dźwiękowego). 

W Polsce pierwsze zawody odbyły sie jeszcze przed odzyskaniem nieepodległości. W Krakowie w 1910 roku grupa pływaków pływała w Wiśle w ten sposób uczczono 500-lecie bitwy pod Grunwaldem. Przez lata nie mieliśmy wielkich gwiazd pływania. Pierwszym pływakiem światowej klasy był Marek Petrusewicz - m.in. mistrz Europy oraz 2-krotnie rekordzista świata w pływaniu stylem klasycznym. Później przyszedł czas na innych: Artur Wojdat, Rafał Szukała, Bartosz Kizierowski czy Otylia Jędrzejczak. Pierwszy medal olimpijski w historii polskiego pływania zdobyła w 1980 Agnieszka Czopek - w wyścigu na 400 metrów stylem zmiennym.

Z tej wydanej w 2010 roku (drugie wydanie 2011) książki można się  dowiedzieć także czym różnią się style pływackie i poznać podstawowe zasady bezpiecznego pływania.

 

Darek Matyja

Czytaj także

Stare i Nowe Książki Sportowe - Kolarstwo, przewodnik dla początkujących

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 07:32
Jeśli planujecie zakup roweru i rozpoczęcie swojej przygody z kolarstwem to ta książka może Wam pomóc...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stare i nowe książki sportowe - Testy fozjologiczne...

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 08:13
Do sportowej biblioteki Czwórki dziś dodajemy książkę naukową pozwalającą na ocenę wydolności fizycznej organizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stare i nowe książki sportowe - Piłka nożna...

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 07:46
Do sportowej biblioteki Czwórki dopisujemy kolejny tom tematycznej ekcyklopedii - "Piłka nożna - historia, zasady, trening".
rozwiń zwiń