Stare i nowe książki sportowe - Bieganie metodą Danielsa

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2011 09:52
Książka jednego z najsławniejszych trenerów lekkoatletycznych - Jacka Danielsa, ujmująca w logiczno-matematyczny sposób zasady treningu biegowego.
Audio

W 2010 roku na naszym rynku wydawniczym ukazała się książka "Bieganie metodą Danielsa", która w USA miała swój debiut 5 lat wcześniej (mówimy oczywiście o drugim uzupełnionym wydaniu). Biegacze na całym świecie bardzo cenią sobie tę pozycję gdyż w syntetyczny i bardzo zrozumiały sposób ujmuje ona wszelkie zasady treningu biegów długodystansowych. Autor książki Jack Daniels jest byłym sportowcem - pięcioboistą nowoczesnym, który dwukrotnie stawał na podium olimpijskim. Jest też trenerem, który przez wiele lat prowadził zajęcia praktyczne oraz analizował metody treningowe wielu czołowych biegaczy. Jest także naukowcem... doktorem fizjologii wysiłku. Swoje doświadczenia wykorzystał opracowując własną metodę treningową.

Polega ona na określeniu współczynnika VDOT (wskaźnika aktualnej sprawności biegowej) ustalanego na podstawie startów w zawodach sportowych. Dzięki tabelom, które opracował Daniels, można z wielką precyzją określić sobie czasy w jakich trzeba biegać poszczególne odcinki treningowe w kilku zakresach treningu (prędkość spokojna, maratońska, progowa, interwałowa i rytmowa).


W drugim wydaniu swojej książki opracował też szczegółowe plany treningowe niemal dla wszystkich. Nazwał je treningiem białym (dla zupełnych amatorów), czerwonym (dla średniozaawansowanych), niebieskim (dla zaawansowanych) i złotym (dla elity).

Stosując metody treningowe Danielsa wielu sportowców i amatorów biegania na całym świecie nie tylko znacznie poprawiło swoją wydolność oraz wyniki sportowe ale także uniknęło przetrenowania i kontuzji...

 

Posłuchajcie załączonego pliku dźwiękowego.

 

 

Darek Matyja

Zobacz więcej na temat: SPORT bieganie USA KSIĄŻKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stare i nowe książki sportowe - Triatlon, biblia treningu

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011 08:31
Książka dla początkujących, zaawansowanych i profesjonalnych triatlonistów, która odpowie na niemal wszystkie pytania związane z właściwym przygotowaniem się do zawodów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stare i nowe książki sportowe - Wyjście na prostą

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2011 08:10
Książka Grzegorza Kaczmarowskiego o wspaniałej polskiej drużynie lekkoatletycznej lat 50. i 60. ubiegłego wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stare i nowe książki sportowe - Droga do finału

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2011 08:09
Książka sprzed 36 lat przypominająca najlepsze czasy polskiego futbolu - mistrzostwo olimpijskie 1972 i trzecie miejsce mistrzostw świata 1974.
rozwiń zwiń