Stare i nowe książki sportowe - Wyjście na prostą

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2011 08:10
Książka Grzegorza Kaczmarowskiego o wspaniałej polskiej drużynie lekkoatletycznej lat 50. i 60. ubiegłego wieku.
Audio

Był rok 1957 kiedy to druzyna polskich lekkoatletów pokonała w Stuttgarcie zespół niemiecki stając się drugą siłą "królowej sportu" w Europie. Wtedy to niemeccy dziennikarze po raz pierwszy zastosowali określenie "wunderteam", które przylgnęło do naszego zespołu na długie lata. Niektórzy twierdzą, że początków "wunderteamu" można się doszukać juz znacznie wcześniej, podczas mistrzostw Europy w 1954 roku. Jednak nie daty a sam fakt powstania niesamowitej drużyny mogącej rywalizować jak równy z równym z każdą ekipą świata był prawdziwtm fenomenem pierwszej dekady po II wojnie światowej. 

Jak grupie trenerów pod wodzą Jana Mulaka udało się zbudować reprezentację na miarę marzeń? Odpowiedź może tkwić w specyfice drużynowej rywalizacji. W tamtych czasach lekkoatletyka była sportem dużo mniej indywidualnym, a sukcesy często postrzegano przez pryzmat wyników drużyny.Jednak niesprawiedliwością byłoby nie przypomnienie o indywidualnych sukcesach naszych zawodników. Podczas mistrzostw Europy w Sztokholmie w 1958, Polacy zdobyli aż 8 złotych medali, a na mistrzostwach Europy w Budapeszcie w 1966 - 7 złotych medali. Te wyniki mówią same za siebie, a takie nazwiska jak Zdzisław Krzyszkowiak, Edmund Piątkowski, Józef Szmidt, Jerzy Chromik czy Janusz Sidło na trwałe zapisały się w historii polskiego sportu.

Wunderteam tworzyła jednak grupa kilkuset sportowców. Nie wszyscy odnosili oszałamiające sukcesy, jak choćby świetny śrtedniodystansowiec Witold Baran (jedo największym sukcesem jest wicemistrzostwo Europy 1962 na 1500 metrów), ale to właśnie dzięki takim sportowcowcom drużyna mogła osiągać sukcesy.

Książka, mimo że od jej napisania minęło już 30 lat, wciąż czyta się doskonale i z pewnością może być uzupełnieniem wiedzy sportowej każdego kibica.

 

Darek Matyja

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stare i nowe książki sportowe - Pływanie dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2011 08:26
Total Immersion to metoda doskonalenia pływania polegająca na integracji z wodą - warto sprawdzić czy naprawdę działa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stare i nowe książki sportowe - Jak ćwiczyć prawidłowo...

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2011 09:13
Ćwiczenia dla kobiet na siłowni i sali to nowa propozycja książkowa w Czwórkowej bibliotece sportowej. Wytrenuj na siłowni mięśnie pomagające np... w chodzeniu na szpilkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stare i nowe książki sportowe - Historia polskiego sportu

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2011 07:00
Do sportowej biblioteki Czwórki dziś dołączam książkę, która może zainteresować nie tylko fanów sportu...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stare i nowe książki sportowe - Piłka ręczna

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2011 12:28
W sportowej bibliotece Czwórki prezentujemy książkę Michała Duławy - "Piłka ręczna, historia, zasady, trening.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stare i nowe książki sportowe - Triatlon, biblia treningu

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011 08:31
Książka dla początkujących, zaawansowanych i profesjonalnych triatlonistów, która odpowie na niemal wszystkie pytania związane z właściwym przygotowaniem się do zawodów.
rozwiń zwiń