Stare i nowe książki sportowe - Mowa trawa

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2011 08:37
Słownik piłkarskiej polszczyzny autorstwa Marcina Rosłonia - czyli jak piłkarze rozmawiają między sobą.
Audio

Marcin Rosłoń - były piłkarz Legii Warszawa, mistrz Polski z tym klubem, a obecnie dziennikarz i komentator sportowy wpadł na genialny pomysł stworzenia słownika piłkarskiej polszczyzny, który nazwał "Mowa trawa". Czego tutaj nie ma?... W zasadzie jest prawie wszystko... czyli zwroty i wyrażenia typowo piłkarskie, określające zachowania i sytuacje na boisku specyficznym, futbolowym językiem. Część z tych wyrażeń przeszła do języka nie tylko "ogólnosportowego" ale i potocznego, jak choćby: "plaster". "krycie na radar", "sęp", "oddychanie rękawami" czy "wolny elektron". Inne dopiero teraz wyszły z piłkarskiej szatni i dają się poznać szerszej piłkarskiej publiczności.

Marcin Rosłoń wytłumaczył 130 terminów piłkarskich, wzbogacając je o anegdoty i opowieści mające odzwierciedlenie w piłkarskiej rzeczywistości. Dodatkowo zamieścił też ponad 60 powszechnie znanych prawd piłkarskich jak choćby: "jesteś tak dobry, jak twój ostatni mecz" czy "piłka jest szybsza od zawodnika".

Niewątpliwą atrakcją książki są dowcipne ilustracje Andrzeja Jankowskiego, uzupełniające definicje piłkarskich terminów. Książkę czyta się z wielką przyjemnością z krótkimi przerwami na... śmiech, który dość często towarzyszy nam przy tej lekturze. 

Posłuchajcie załączonego pliku dźwiękowego... tam więcej o "Mowie trawie". 

 

Ze sportowym pozdrowieniem

 

Darek Matyja 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stare i nowe książki sportowe - Bieganie metodą Danielsa

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2011 09:52
Książka jednego z najsławniejszych trenerów lekkoatletycznych - Jacka Danielsa, ujmująca w logiczno-matematyczny sposób zasady treningu biegowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stare i nowe książki sportowe - Selekcjonerzy

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2011 09:17
Do sportowej biblioteki Czwórki dołącza książka Andrzeja Jucewicza opisująca sześciu wybitnych selekcjonerów piłkarskiej reprezentacji Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stare i nowe książki sportowe - Jak biegać zdrowo

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2011 08:47
Książka Anny Przybylskiej i Andrzeja Peszka dla tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z bieganiem oraz dla tych, którzy już biegają i chcą uniknąć kontuzji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stare i nowe książki sportowe - Kronika sportu polskiego 2010

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2011 10:25
Wszystko co wiedzieć trzeba i można o polskim sporcie - od akrobatyki sportowej po żeglarstwo.
rozwiń zwiń