27. urodziny Pawła Korzeniowskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2012 01:00
Sportowy kalendarz biograficzny Czwórki - 9 lipca 2012.

9 lipca 1985 roku urodził się Paweł Korzeniowski, jeden z najlepszych polskich pływaków ostatnich lat. Pochodzi z usportowionej rodziny, gdzie niemal wszyscy zawodniczo uprawiali pływanie, Z tej rodzinnej tradycji wyłamal się jedynie Ojciec Pawła, który był... bramkarzem Unii Oświęcim. I własnie w Oświęcimiu Korzeniowski bił swoje pierwsze rekordy życiowe. Pierwszym jego międzynarodowym sukcesem był start
w 2002 roku na mistrzostwach Europy, gdzie był najmłodszym zawodnikiem i zdobył srebrny medal na 1500 m stylem dowolnym.
Od tego czasu wielokrotnie bił rekordy kraju oraz zdobywał tytuły mistrza Polski. Olimpijski debiut przeżył w Atenach. W finale dwustu metrów stylem motylkowym zajął doskonałe, ale bardzo nielubiane był czwarte miejsce. Na 1500 m stylem dowolnym – dziewiąty. W 2005 roku  jako student AWF-u przeszedł  z Unii Oświęcim do stołecznego AZS-u. W tym samym roku zdobył złoty medal mistrzostw świata na 200 metrów stylem motylkowym. Kolejne złoto wywalczył na Letniej Uniwersjadzie w Izmirze. Był też mistrzem i wicemistrzem Europy, także na 200 metrów motylkiem.
W Pekinie liczył na powiększenie bogatej kolekcji trofeów. Niestety chińskich igrzysk nie zaliczył do udanych, zajmując jedynie szóste miejsce na swym koronnym dystansie. Niektórzy przyczyn porażki upatrywali w... Marcie Domachowskiej, tenisistce która w Pekinie... zawładnęła sercem Pawła. W Londynie znó liczy na sukcesy - podobnie jak polscy kibice.