"Gra o wolność" - historia Powstania Wielkopolskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 14:31
Sto lat temu, 27 grudnia, rozpoczęła się w Poznaniu gra o wolność. Razem ze słuchaczami Czwórki przeniesieśliśmy się w czasie i odwiedziliśmy ważne dla Powstania miejsca.
Audio
  • "Gra o wolność”" - wizyta na Dworcu Letnim. Po powstańczym Poznaniu oprowadza nas Piotr Oźmina z City Event Poznań (Pierwsze słyszę/Czwórka)
  • "Gra o wolność". Ignacy Jan Paderewski odwiedza Hotel Bazar (Stacja Kultura/Czwórka)
  • "Gra o wolność". Demonstracja pruskich żołnierzy. Jak chroniono wówczas Ignacego Paderewskiego i jego żonę? Co stało się w Hotelu Royal, gdzie przebywało główne dowództwo Powstania Wielkopolskiego? (Stacja Nauka/Czworka)
  • "Gra o wolność". Franciszek Ratajczak - kim był i w jaki sposób naprawdę zginął powstaniec, który stał się pierwszą ofiarą Powstania Wielkopolskiego? (Dajesz radę/Czwórka)
  • "Gra o wolność". Przebieg Powstania Wielkopolskiego - co działo się w trakcie pierwszych dni? (Czat Czwórki)
Obchody rocznicy powstania wielkopolskiego w Poznaniu rok 1937
Obchody rocznicy powstania wielkopolskiego w Poznaniu rok 1937Foto: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/NAC

nitki-Świąteczni-Nieprzeciętni.jpg
Roznerski, Damięcki, Zalewska - jak spędzą święta?

Spotkaliśmy jego przywódców, i postaci ważne dla przebiegu zwycięskiego Powstania. Jak byli umundurowani? Jak szybko rosła ich liczba? Które miejsca w dzisiejszym Poznaniu przypominają o wydarzeniach sprzed stu lat?

Grę rozpoczęliśmy od wizyty na tzw. Dworcu Letnim, który odwiedził wybitny pianista Ignacy Jan Paderewski. Informacja o tym, że pojawi się on na poznańskim dworcu rozeszła się błyskawicznie. - Ten dworzec wybudowany został na potrzeby niemieckiego casarza Wilhelma, więc wizyta Paderewskiego była znacząca - mówił Piotr Oźmina w rozmowie z Kubą Jamrozkiem. - Wieczorem na tym dworcu zebrały się więc tłumy. Paderewski był wówczas chory i zmęczony, ale mimo to się pojawił. Dla fotografów było już jednak zbyt ciemno, dlatego dziś nie ma zdjęć z tego wydarzenia.

Tłum zaprowadził kompozytora i pianistę do Hotelu Bazar. Co się tam wydarzyło? O tym w kolejnych nagraniach z cyklu "Gra o wolność". Cykl rozpoczął się w Czwórce rano, 27 grudnia. Zapraszamy do wysłuchania nagrań audycji: Pierwsze słyszę, Stacja Kultura, Stacja Nauka, Dajesz RadęCzat Czwórki, TOP i Strefa Prywatna.

***

mat.pras./kd/ac

Czytaj także

Recykling świąteczny. Jak zrobić ozdoby choinkowe ze śmieci?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 12:09
Ozdoby choinkowe ze śmieci - stara żarówka, pusta butelka plastikowa, balon, stare gazety czy duże ilości sznurka. - Nietypowe bombki na choinkę z takich niepotrzebnych rzeczy może przygotować każdy z nas – mówi Joanna Wajdenfeld.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta w gronie najbliższych. Jak dobrze ich znamy?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 14:11
Ile tak naprawdę o sobie wiemy? Żyjemy razem, mamy wspólnych znajomych, ale czy potrafimy ze sobą rozmawiać?
rozwiń zwiń