Blauka, Alibabki i...futbol - zacznij z nami tydzień!

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 15:52
W poniedziałek sprawdzimy, jak będzie wyglądał zbliżający się rok akademicki i co na co dzień czytają muzycy duetu Blauka. Dowiemy się też, jak sprawić, by przestrzeń miejska była bardziej przyjazna zwierzętom. 
Piotr Lewańczyk i Georgina Tarasiuk
Piotr Lewańczyk i Georgina TarasiukFoto: Damian Sikorski/Czwórka

daniel spaleniak 1200.jpg
Daniel Spaleniak. Co czyta, kiedy nie gra?

Pierwsze słyszę 7.00-9.00 - Jak będzie wyglądał rok akademicki 2020/21? Każda z uczelni podejmuje inne decyzje. Najczęściej pojawia się informacja, że zajęcia będą prowadzone w trybie mieszanym. Ćwiczenia w mniejszych grupach odbędą się stacjonarnie, a wykłady - zdalnie. Ale np. władze UW ogłosiły, że semestr zimowy w całości będzie on -line. Sprawdzimy jaka przyszłość czeka żaków na polskich uczelniach.

Stacja Kultura 10.00 - 12.00 - "Język polski jest przyjazny - merda ogonkami" - pod takim hasłem jesienią odbędzie się w Polsce cykl spotkań wokół języka polskiego zorganizowany przez Fundację Loesje Polska. O tym co znajdzie się w programie wydarzenia porozmawiamy z jego organizatorami. W cyklu "Biblioteka Muzyka" Damian Sikorski sprawdzi co czytają muzycy zespołu Blauka.

blauka 1200.jpg
Blauka. W czasie pandemii tworzą nową płytę

Dajesz rade 14.00-15.00 - Przestrzeń (NIE)przyjazna zwierzętom. W wielu polskich miastach dokonano tzw. rewitalizacji, czy to rynków starego miasta, czy to parków lub skwerów. Niestety w większości te "rewitalizacje" polegały na zniszczeniu dotychczasowych obszarów zielonych i zalaniu ich betonem. Betonowe powierzchnie przynoszą więcej strat niż pożytku. Wzrasta średnia temperatura, brakuje wody i ubywa miejsc przyjaznych naszym pupilom. Powstają swoiste, miejskie pustynie. Jak tworzyć więcej miejsc przyjaznych dla zwierząt, tym samym więcej obszarów zielonych?

Czytaj także:


Płyta tygodnia - Tribute to Alibabki - The Bartenders, Alibabki i goście. Album będący hołdem dla legendy polskiej muzyki - żeńskiej grupy wokalnej Alibabki oraz ich pionierskiej roli w rozwoju jamajskiej muzyki w Polsce. Zawiera nowe interpretacje przebojów Alibabek w stylach ska i reggae. Odpowiedzialna za warstwę muzyczną grupa The Bartenders zaprosiła do współpracy wielu znanych polskich wokalistów. Tutaj również powraca oryginalny singiel ska Alibabek z 1965 roku - zarówno w oryginale, jak i w nowych wersjach.

Krótka piłka 21.30 - 22.00 - Za nami pierwsze po przerwie mecze reprezentacji Polski w piłce nożnej. Na kolejne wystąpienia kadry męskiej poczekamy do października. Polki 18 i 22 września zmierzą się w dwumeczu z Czeszkami w ramach eliminacji Mistrzostw Europy. Mateusz Fusiarz zaprasza na rozmowę o szansach reprezentacji, o problemach kadrowych, a także o realiach kobiecego futbolu po lockdownie i wciąż trwającej pandemii.

***

mat. pras./kd

Czytaj także

Daniel Spaleniak. Co czyta, kiedy nie gra?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 16:00
Nagrywa płyty, tworzy muzykę do amerykańskich seriali, nam zdradza, co czyta, kiedy nie komponuje. - W moim domu, a nawet w studiu nagraniowym jest więcej książek niż krążków - przyznaje Daniel Spaleniak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wydaj płytę z Będzie Głośno". To oni zawalczą o swoje marzenia

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 18:04
Zawalczyli o swoją karierę - muzycy zespołów SeeYuh, Gypsy and The Acid Queen przesłali do nas swoje nagania i zgłosili się do czwartej odsłony konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno". W Czwórce opowiadali o swojej twórczości i muzycznych planach. 
rozwiń zwiń