Inteligentne miasto a bezpieczeństwo - jak będzie wyglądać?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 19:20
Inteligentne miasta to nie tylko koncepcja, czy marzenie o przyszłości. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom Internetu Rzeczy (IoT) wiele z nich jest już aktywnych i szybko się rozwija.
Miasta przyszłości mają być bezpieczne i przyjazne dla wszystkich mieszkańców.
Miasta przyszłości mają być bezpieczne i przyjazne dla wszystkich mieszkańców.Foto: shutterstock/BABAROGA

Przestrzeń miejską czekają zmiany. Miasta muszą nadążać za postępem technologicznym, rosnącą liczbą mieszkańców czy zmieniającym się klimatem. Nie ma jednej recepty, bo każda metropolia jest inna i mierzy się z innymi uwarunkowaniami. Jednak to, co je łączy, to fakt, że powinny być bardziej dostosowane do potrzeb starszych i młodych mieszkańców.

- Kluczowe jest spełnienie oczekiwań młodych - tych urodzonych w erze cyfrowej. Miasta chcą się na nich otwierać i przyciągać, bo to oni wpływają na rozwój aglomeracji - mówił w Czwórce dr Krzysztof Głuc, pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. - Pokolenie urodzone w epoce cyfrowej to nie tylko kwestia telefonu, korzystania z mediów społecznościowych i sprawności w obsłudze komputera. To jest także inny sposób myślenia. To jest otwartość i "sieciowość". 

Jak podkreśla specjalista, po to, żeby młodzi mogli czuć się dobrze w przestrzeni miasta, ich włodarze muszą się otwierać i odpowiadać na ich potrzeby. Dlatego ważny jest łatwy dostęp do terenów zielonych, kultury, usług publicznych, takich jak edukacja, sport i transport, ale także technologicznych udogodnień.

Miasta muszą przejść pewne zmiany. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi, integracyjnymi, ale też bezpieczniejszymi. Samorządy miejskie wykorzystują technologie komórkowe i technologie bezprzewodowe LPWAN (Low Power Wide Area), aby łączyć i poprawiać infrastrukturę, wydajność, wygodę i jakość życia zarówno mieszkańców, jak i gości. 

Czy to bezpieczne i jak z tego bezpiecznie korzystać, w środowe popołudnie wyjaśni Joanna Wziątek, specjalistka od cyberbezpieczeństwa.


Czytaj także:

***

Na audycję z cyklu "Dajesz radę" w środę (16.05) o godzinie 14.00 zaprasza Marta Hoppe

Czytaj także

Telosa - kolejna utopia czy miasto przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 09:45
Pomysłów na miasta przyszłości było już całkiem sporo. Niektóre z nich pozostawały jedynie w sferze marzeń, inne na papierze. Odmienić ten stan ma Telosa, amerykański projekt zakłada, że pierwsi mieszkańcy wprowadzą się tam jeszcze przed 2030 rokiem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Milert: miasto ma być dostępne dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2023 14:30
Magdalena Milert, architektka i urbanistka, przygląda się gospodarce przestrzennej, architekturze oraz rozwiązaniom infrastrukturalnym. W Czwórce namawia, żeby obserwować, co się dzieje w naszej wspólnej przestrzeni i reagować, gdy pojawiają się utrudnienia.
rozwiń zwiń