Foresight miejski - o projektowaniu przyszłości miast

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 07:30
Foresight miejski to interdyscyplinarna metoda dzięki której możliwe jest opracowywanie scenariuszy rozwoju miast. Nauka i technologia oraz wiedza o trendach, partycypacji społecznej czy potrzebach biznesu, wykorzystywana jest po to by odpowiednio wcześnie móc przygotować się do czekających miasta wyzwań i kryzysów.
Panorama centrum Warszawy, w tle - Ochota
Panorama centrum Warszawy, w tle - OchotaFoto: bondvit/ Shutterstock

kobieta miasto spacer 1200.jpg
Przyszłość wielkich miast. Co się zmieni po pandemii?

W środowy poranek będziemy rozmawiać z prezesem Fundacji Instytut Zielonej Przyszłości Agatą Kuźmińską o webinarium Foresight miejski. Wydarzenie realizowane jest w cyklu ŻYJ DOBRZE W MIEŚCIE, w którym poruszane są kwestie otaczającej nas przestrzeni. Sprawdzimy jak samorządy mogą wykorzystywać foresighty do opracowywania strategii rozwoju, dając jednocześnie głos różnym użytkownikom miasta. Co zrobić, aby przestrzeń miejska była wspierająca dla mieszkańców i umożliwiała wygodne życie.

Czytaj także:


  W audycji również:

  opowiemy o pierwszym szpitalu na świecie, który przechodzi na posiłki wegańskie. Hayek Hospital w Bejrucie, stolicy Libanu, to pierwszy szpital na świecie, który całkowicie rezygnuje z karmienia pacjentów produktami zwierzęcymi.

  Przyjrzymy się również jak Elon Musk buduje swoje „Gwiezdne miasto”, które ma być przyjazne psom. Na mapach USA wkrótce może pojawić się zupełnie nowa nazwa miejscowości - Starbase. Właśnie tak chce przemianować miasto Boca Chica w Teksasie największy inwestor w okolicy - miliarder Elon Musk. W Boca Chica produkowane są statki kosmiczne, które mają, wedle wizji twórcy sukcesów Tesli i SpaceX, odpowiadać za podbój Marsa, czy Księżyca. Starbase, czyli gwiezdna baza, to koncept, który Musk, w swoim zwyczaju, rzucił w jednym z postów na Twitterze. Musk twierdzi, że miejscowość ma być przyjazna psom i zarządzana przez Doge.


  • serwis kulturalny
  • przegląd prasy
  • przegląd prasy zagranicznej

  ***

  Na audycję "Pierwsze Słyszę"  w środę (17.03) o godzinie 06.05 zaprasza Gosia Jakubowska

  aw/mat.pras

  Czytaj także

  Kimono w wielowarstwowej grafice. Kordegarda zaprasza na "Kata/Kami"

  Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 13:00
  Wystawa "Kata/Kami" to ekspozycja prac profesor Elżbiety Baneckiej, graficzki i artystki wizualnej, która od 30 lat inspiruje się Japonią. Teraz na warsztat wzięła kimona. 
  rozwiń zwiń
  Czytaj także

  Obserwowanie ptaków. "Bardzo skuteczna terapia"

  Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 11:29
  - Obserwowanie ptaków pozwala nam na moment wytchnienia w codzienności, silnie angażuje nasze zmysły, wymaga również pewnego wysiłku, na przykład wyjścia na zewnątrz, co sprawi, że dotleniamy organizm - mówili w Czwórce dr Sławomir Murawiec i prof. Piotr Tryjanowski, autorzy książki "Ornitologia terapeutyczna".
  rozwiń zwiń