Damian Sikorski Projekt "Wiosna". Album już jest, a dziś koncert w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2024 08:00
Kompozytor i multiinstrumentalista, a także nasz Czwórkowy dziennikarz, Damian Sikorski debiutuje jako lider własnego Projektu i autor albumu, dzięki któremu obraz polskiej muzyki wzbogaca się o dziesięć alt-popowych perełek. Album "Wiosna" wydała Agencja Muzyczna Polskiego Radia. Premiera 31 maja, a 7 czerwca koncert w legendarnym Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej - jego transmisja w Czwórce. 
Damian Sikorski Projekt Wiosna
Damian Sikorski Projekt "Wiosna"Foto: mat.prasowe

Damian Sikorski gra na wielu instrumentach (ale przede wszystkim na gitarze basowej), komponuje i pisze teksty piosenek. Jako dziennikarz Czwórki w autorskich audycjach łowi nowe talenty (akcja "Wydaj płytę z Będzie głośno!") i prezentuje te już uznane.

Był członkiem zespołów Menski, Nocny Stróż i Quidam, koncertował u boku Colina Bassa z legendarnej grupy Camel, występuje jako basista w koncertowym składzie hip-hopowej grupy Hemp Gru. Teraz - krótko po 40. urodzinach - świętuje premierę albumu, na którym podsumowuje doświadczenia (muzyczne i życiowe), spełnia marzenia i ujawnia swoją artystyczną wrażliwość.

Dziesięć krótkich - wymarzonych dla radia - piosenek utrzymanych jest w pozbawionym agresji i krzykliwości alt-popowym klimacie. Staranna produkcja studyjna nie przykryła tego, co jest w nich najważniejsze: szlachetnej prostoty kompozycji i emocji zawartych w słowach.

- Do debiutu zbierałem się długo, nabierając pewności siebie, warsztatowych doświadczeń, koncertując z innymi zespołami. I wreszcie ta potrzeba znalazła ujście. To nie ulubione style muzyczne czy moi idole, a samo życie było dla mnie inspiracją. Pisząc teksty i komponując muzykę, nie można być wyrachowanym, dlatego nigdy nie myślałem o modelowym słuchaczu. Jedynym założeniem, które przyjąłem, była całkowita wierność sobie i moim prywatnym upodobaniom i stanom ducha. Teraz dzielę się swoimi piosenkami ze światem i mam nadzieję, że ludzie odnajdą w nich cząstkę siebie - mówi Damian Sikorski.

Choć w swojej pracy Damian Sikorski na co dzień sam posługuje się głosem, na płycie zatytułowanej adekwatnie do pory roku, gdy się ukazuje - "Wiosna" - o zaśpiewanie poprosił innych artystów. Dla siebie zarezerwował rolę autora repertuaru, instrumentalisty i współproducenta.

- Nagrywałem z przezdolnymi ludźmi, których bardzo lubię w życiu prywatnym i bardzo szanuję za ich talenty: Penelov, Marta Zalewska, Michał Kowalonek, Piotr Niesłuchowski, Michał Gęsikowski, Bart Kowalski. No i Colin Bass, ikona rocka progresywnego, mój idol z czasów, gdy sam uprawiałem ten gatunek. Teraz pięknie zaśpiewał moją piosenkę, która przecież z rockiem progresywnym, poza lekko melancholijnym nastrojem, nie ma wiele wspólnego.

Jeszcze raz/Damian Sikorski Projekt - temat

Czytaj także: 

Większość muzyki została zarejestrowana w studiu producenta Szymona Wylandowskiego pod Inowrocławiem. - Znamy się od nastoletnich lat, grywaliśmy razem w różnych zespołach, a po moim wyjeździe do Warszawy, spotykaliśmy się to tu, to tam - mówi Damian. - Jestem inowrocławskim patriotą lokalnym, więc zapragnąłem nagrać z Szymonem jedną piosenkę. Skończyło się na siedmiu. Pozostałe trzy współprodukował Mateusz Hulbój i to jemu muszę podziękować szczególnie mocno, bo to właśnie od pracy z nim zaczęło się moje marzenie o Damian Sikorski Projekt.

Album ukazuje się na płycie kompaktowej i jest dostępny we wszystkich serwisach streamingowych. Jego premierę poprzedziły single "Wiosna", "Tata", "Utopiłem się", "Jeszcze raz", "Maluję" oraz live EP "Sesja".

Wiosna/Damian Sikorski Projekt - temat

Premierowy koncert odbędzie się 7 czerwca o godz. 20:00 w legendarnym Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej i będzie transmitowany w Czwórce.

Kolejny koncert Damian Sikorski Projekt zagra 15 czerwca w Tychach.

Tracklista:

1. Wiosna feat. (Penelov & Niesłuchowski) 2:49
2. Tata feat. (Michał Kowalonek) 2:51
3. Utopiłem się (feat. Marta Zalewska) 3:05
4. Jeszcze raz (feat. Penelov) 2:58
5. Maluję (feat. Michał Kowalonek & Niesłuchowski) 3:16
6. Do ciebie (feat. Bard Kowalski) 2:47
7. Nie smuć się niebo (feat. Penelov) 3:02
8. Ostatni taniec (feat. Michał Gęsikowski) 2:43
9. Od kiedy Ty (feat. Niesłuchowski) 2:57
10. Goodbye (feat. Colin Bass & Penelov) 4:29

mat.prasowe/id/pj

Czytaj także

Damian Sikorski zapowiada nową płytę. "Chcę nagrywać dobre piosenki"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2024 16:20
- Chcę nagrywać dobre piosenki, wydać pierwszą płytę, pewnie i drugą, zagrać jakieś koncerty (…). Wymagało to ode mnie odwagi, ale jestem przeszczęśliwy, tworząc ten album - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Damian Sikorski. Artysta i dziennikarz muzyczny zapowiada premierę albumu "Wiosna" na 31 maja.
rozwiń zwiń