Powstanie Warszawskie oczami cywilów

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 18:17
We wtorek zapraszamy na spotkanie z Marcinem Cecko, współtwórcą spektaklu teatralnego "Kamienne niebo zamiast gwiazd", w którym historyczny temat spotyka się z radykalnym eksperymentem scenicznym.
Przez 70 lat narosło wokół Powstania Warszawskiego wiele legend i mitów - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Komorowski, odpowiadając na pytania związane z Powstaniem.
"Przez 70 lat narosło wokół Powstania Warszawskiego wiele legend i mitów" - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Komorowski, odpowiadając na pytania związane z Powstaniem. Foto: Wikipedia/CC/Jerzy Piorkowski (1957) Miasto Nieujarzmione

Inspirując się powieścią Jerzego Krzysztonia pt. "Kamienne niebo", która o Powstaniu Warszawskim opowiada z perspektywy ukrywających się i uwięzionych w piwnicy cywilów, twórcy – reżyser Krzysztof Garbaczewski i autor tekstu Marcin Cecko – konstruują świat, w którym izolacja, poczucie zamknięcia i desperackie próby przeżycia stają się uniwersalną metaforą funkcjonującą dziś, a to co martwe, powstaje z grobu, by poruszać się wśród żywych.

Marcin Cecko będzie gościem "Stacji Kultura" we wtorek, 30 lipca, po godzinie 11.00. Zapraszamy!

Czytaj także

Jan Ołdakowski: szukamy bohaterów, Powstańców Czasu Pokoju

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 20:00
– Bohaterstwo to umiejętność obrony własnych wartości, nawet wbrew sytuacji. To także umiejętność robienia czegoś nadzwyczajnego, co zadziwia – tłumaczy dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. – Bohater potrafi stanąć w obronie dobra i zachęcić do tego innych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 15:00
1 sierpnia 1944 to bardzo ważna data w historii Warszawy i Polski. W ciepły sierpniowy wtorek 1944 roku o Godzinie W. ponad 36 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej wraz z oddziałami NSZ i AL rozpoczęło natarcie na obiekty, zajmowane przez Niemców w siedmiu obwodach Warszawy. Walczyli mężczyźni i kobiety, dziewczyny i chłopcy. Nieraz pary, zakochani, małżeństwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak mówić dzieciom o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 12:00
Nie jest łatwo opowiadać dzieciom o naszej trudnej historii. Anna Sobowiec zwraca uwagę, że powinni robić to rodzice, jeśli nie wiedzą jak, mogą zacząć od książki Joanny Papuzińskiej "Mój tato szczęściarz".
rozwiń zwiń