Czwórka w podcastach. Słowiański cyberpunk i ultrakrepidarianie

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 12:35
W tym tygodniu sprawdzimy, ile zarabia ksiądz, na czym polega słowiański cyberpunk według pisarza Michała Gołkowskiego i kim są ultrakrepidarianie. Porozmawiamy też z Biegowym wariatem, który właśnie powrócił z Japonii i coachem, który "kołczuje" ateistów.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Dserov/Shutterstock

słuchawki książki 1200.jpg
ZOBACZ WIĘCEJ Podcasty - pole dance, duża kasa i życie straszyków

W podcastach Czwórki rozmawiamy m.in. z autorem ... Michałem Gołkowskim, który zdradza, dlaczego cyberpunk nie jest słowiański. Sprawdzamy, na czym polega ultrakremidarianizm i badamy, jak zmiany klimatu wpływają na nasze, rodzime gatunki ptaków.

W tym tygodniu szczególnie warto zajrzeć na podcast "Na czarno i bez pudru", "Mechy i miecze", do "Animalsów", w "Rejon ruchu", a także do świata "Strefy Prywatnej". Sprawdźcie, co słychać w podcastach Czwórki! Gramy dla was 24 godziny na dobę. POSŁUCHAJ >>>

  • Słowiański cyberpunk - Mechy i miecze [Anna Hardej]

Michał Gołkowski 1200.jpg
"Stalowe szczury". Michał Gołkowski powraca z powieścią "Otto"

Cyberpunk kojarzy się oczywiście z robotami, androidami, modyfikacjami ciała, a do tego z brudnymi miastami, gangami i wielkimi korporacjami. Wszystkie najważniejsze cyberpunkowe filmy, książki, czy gry rozgrywają się na zachodzie, w USA. Pisarze i twórcy filmów zapomnieli o wschodzie. Michał Gołkowski, pisarz mówi o tym, dlaczego cyberpunk nie jest słowiański i nie pasuje do naszej rzeczywistości. Pisząc cykl książek SybirPunk postanowił stworzyć słowiański cyberpunk. W podcaście rozmawiamy też o mniej znanym dieselpunku. 

  • Czy jesteś ultrakrepidarianinem? - Strefa Prywatna [Jakub Jamrozek]

Chyba każdy z nas zna kogoś, komu wydaje się, że wie wszystko. Mówi zawsze, zabiera głos na każdy temat i  jest przekonany, że zawsze robi to z sensem. Czy takie zachowanie wystarczy, żeby zostać okrzykniętym ultrakrepidarianinem? Na czym polega ultrakrepidarianizm? Odpowiedź na to pytanie zna psycholog i trener umiejętności miękkich Kaja Tomczy, która była gościem podcastu Kuby Jamrozka.

Podcasty Czwórki Podcasty Czwórki
  • Czy chrześcijański coach "kołczuje" ateistów? - Na czarno i bez pudru [Jakub Jamrozek]

Tomek Sztreker to coach, trener, założyciel portalu dla singli i przestrzeni "Agere Contra". Przede wszystkim jest jednak chrześcijaninem. Czy wyobraża sobie pracować z ateistą? Jak mógłby wyglądać jego coaching z osobami LGBTQ?Co to znaczy być coachem chrześcijańskim?  Na te pytania odpowiada w podcaście Kuby Jamrozka "Na czarno i bez pudru" 

"Zima jest czasem śmierci w świecie zwierząt" - Zmiany klimatyczne postępują i można je obserwować na własną rękę. Na przykład w tym roku, takie ptaki jak gęsi czy żurawie postanowiły zostać na zimę. Jednak to nie jedyne zmiany, które zaszły w świecie ptaków. Z każdym rokiem przybywa nam egzotycznie wyglądających żołn, na południu Polski zaczęły gniazdować pierwsze papugi - aleksandretty obrożne, a z drugiej strony - kraski - średniej wielkości kolorowe ptaki, ustępują z naszego krajobrazu i obecnie w Polsce gniazduje tylko kilkanaście par tych ptaków. Razem z Moniką Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków rozmawialiśmy o tym jak zmiany klimatu wpływają na nasze, rodzime gatunki ptaków.

Artur Kobuszewski znany w sieci jako "Biegowy Wariat" właśnie wrócił z maratonu w Tokio, który odbył się tylko dla elity. Biegacze z całego świata dowiedzieli się na tydzień przed startem, że wydarzenie zostaje przeniesione na kolejny rok. Jak wyglądają zawody rozgrywane tylko dla profesjonalnych zawodników? Jakie środki bezpieczeństwa zostały podjęte? i jak nie stracić motywacji gdy kilka miesięcy treningów i duże nakłady finansowe idą na marne? O tym w podcaście.

  • Kasia i Kościół - ile zarabia ksiądz? Na czarno... i bez pudru [Jakub Jamrozek]

Cenniki za sakramenty, "co łaska" i drogie samochody, czyli - ile zarabia ksiądz? Na co przeznaczane są pieniądze z tacy? Czy duchowni czasem dokładają "do interesu"? Odpowiedzi na te pytania nie boi się ks. Piotr Śliżewski - kapłan katolicki i youtuber, znany z gościnnych występów m.in. w popularnych programach "7 metrów pod ziemią" i "Dla pieniędzy" i gościnnego występu w "sucharach" Cyber Mariana. Jest także założycielem portali: ewangelizuj.pl, DobraSpowiedź.pl, ZnajdzRekolekcje.pl, gregorianka.pl. W podcaście Kuby Jamrozka "Na Czarno i bez pudru" opowiedział jak wygląda jego sytuacja finansowa  

  • Wymienne baterie w smartfonach, nowy pomysł w UE - Technologie 4.0 [Mateusz Kulik]

Wymienne baterie w naszych smartfonach mają być standardem. To pomysł jednego z posłów do Parlamentu Europejskiego. Możliwość wymiany akumulatorów sprawi, że z naszych telefonów będziemy korzystać dłużej, ale także wpłynie to na ograniczenie ilości elektrośmieci. Czy takie przepisy mają szansę wejść w życie? O tym z Maćkiem Gajewskim ze spidersweb.pl rozmawia Mateusz Kulik .

  • Berenika Nienadowska - polska gwiazda pole dance - Rejon Ruchu [Michał Piwowarek]

Berenika to postać, która wpłynęła na rozwój dyscypliny sportu jaką jest Pole Dance swoim udziałem w telewizyjnym talent show. To akrobatka, która w pewnym momencie swojego życia trafiła na salę do ćwiczenia tańca na rurze i od tej chwili większość swojego czasu poświęca tej pasji. W podcaście usłyszycie o tym jak trudnym wyzwaniem jest przygotowanie Pole Dance show.

***

mat. pras./kd

Czytaj także

High diving, sport, diety i ornitologia - co słychać w podcastach Czwórki?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 12:19
W tym tygodniu zdradzamy m.in. czy rozmiar... smartfona rzeczywiście ma znaczenie, co jedzą sportowcy, że tak świetnie wyglądają i jak to jest skoczyć z ósmego piętra. Mówimy też o wyjątkowym ptaku - dziwolągu, który ma bardzo krótkie nóżki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwórka w podcastach: prawdziwi faceci, papugi, które niszczą domy i koronawirus

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 14:13
W tym tygodniu sprawdzamy m.in. ile testosteronu mają prawdziwi mężczyźni i jakie konsekwencje ma niewłaściwe wychowanie papug. Dowiemy się też, dlaczego warto tańczyć na rurze i czy można ustrzec się przed koronawirusem. 
rozwiń zwiń