The Beatles sposobem na zwiedzanie Londynu

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 14:08
W najbliższym wydaniu audycji "Światła wielkiego miasta" odwiedzimy Londyn. Na jego zwiedzanie trzeba mieć pomysł - wybierzemy się zatem w podróż szlakiem zespołu The Beatles.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/John B Hewitt

Londyn to miasto, którego nikomu nie trzeba przedstawiać, zna je każdy. Jest stolicą muzyki, kultury, mody, sztuki. Każdy wie, że wybierając się do stolicy Wielkiej Brytanii należy zobaczyć Big Ben i Westminster Palace, wybrać się na Trafalgar Square, zerknąć na Buckingham Palace i przejechać przez most-ikonę, czyli Tower Bridge. Do tego obowiązkowo należy odwiedzić kilka muzeów. Jadąc na weekend czy tydzień do Londynu nie sposób jednak poznać wszystkich tajemnice tej wyjątkowej metropolii. 

Londyn od wieków inspirował artystów, pisarzy, poetów, malarzy, filmowców oraz projektantów. I choć zespół The Beatles pochodzi z Liverpoolu to i Londyn jest ważną kartą w ich karierze. Martyna Matwijuk proponuje zwiedzanie stolicy Anglii właśnie szlakiem tego kultowego zespołu. Nie zabraknie oczywiście Abbey Road, która widnieje na okładce albumu właśnie pod takim tytułem - czwórka Beatelsów przechodzi przez ulicę. Dziś zebra na Abbey Road przyciąga wielu turystów, najtłumniej jest tu 8 sierpnia, w rocznice zrobienia legendarnego zdjęcia przez Iana Macmillan w 1969 roku. To jednak nie jedyne londyńskie miejsce związane z zespołem. W "Światłach wielkiego miasta" Martyna Matwiejuk opowie o wielu innych.  

Poznamy też historię napoju, który kojarzy się z Wyspami - herbaty, oczywiście. Kiedy stała się kultowa? Jak piją ją Anglicy? I najważniejsze - najpierw herbata czy mleko? Na te pytania poszukamy odpowiedzi. Usłyszycie również o burzliwych losach południka zerowego, który wcale nie przebiega tam, gdzie mogłoby się wydawać. 

***

Na audycję z cyklu "Światła wielkiego miasta" w sobotę (18.06) o godzinie 10.05 zaprasza Martyna Matwiejuk.

pj

Czytaj także

Londyn i popkultura - nietypowy przewodnik

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 13:00
Gościem audycji "Stacja Kultura" będzie Robert Ziębiński - autor książki "Londyn. Przewodnik popkulturowy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

San Marino. Minipaństwo na pół dnia

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 13:45
Przez wielu uważane za pierwszą republikę na świecie - San Marino - jest jednocześnie nazwą miasta i enklawy położonej na terenie Włoch. Zachwyca przyrodą, a także średniowiecznymi fortyfikacjami, placami i domami. 
rozwiń zwiń