Skąd się bierze smog w Krakowie?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 12:37
Sprawdzimy, czym oddychają mieszkańcy południowej części kraju i czy wprowadzanie tzw. "Stref czystego transportu" w miastach rzeczywiście ma sens. 
Kraków od lat przoduje w rankingach miast z największym natężeniem smogu
Kraków od lat przoduje w rankingach miast z największym natężeniem smoguFoto: shutterstock/fotohuta

Program rozpoczniemy od "Ekspresu naukowego". Co słychać w świecie nauki? To sprawdzimy już po godz. 15.00.

Kwadrans później zaprosimy na rozmowę o tym, jakie konsekwencje niesie ze sobą wprowadzanie tzw. "Stref czystego transportu" w centrach miast i czy ma więcej zalet czy wad. Dyskusje, które się wywiązały, pokazały, że mimo dużej świadomości problemu smogu, wiedza mieszkańców na temat zanieczyszczeń powietrza wciąż jest niepełna. W programie sprawdzimy więc, co naprawdę negatywnie wpływa na stan powietrza w Krakowie - samochody czy palenie w piecach tamtejszych domów wszystkim, co znajdzie się pod ręką, także śmieciami. Gościem będzie Aleksander Szałański z fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych. Być może opowie także o problemach z utylizacją baterii takich aut po ich użytkowaniu.

Po godz. 15.45 zaprosimy na "Ferie w Czwórce: "Na szlaku" i podpowiemy, które szlaki w polskich górach warto wybierać na zimowe wycieczki.

W drugiej części programu tematem będzie debiutancka powieść Weroniki Marczak "Rodzina Monet?". Książka ukazała się pod koniec października ubiegłego roku, a dziś jej nakład przekroczył już 100 tysięcy egzemplarzy. Seria powieści dla młodzieży, zachwyciła fanów od chwili, gdy autorka opublikowała jej pierwszy rozdział. To literatura młodzieżowa z języka angielskiego nazywana "young adult - czyli dla młodych dorosłych. 

Sprawdź także:

W programie także, po godz. 16.45, Popołudniowy Przegląd Sportowy.

***

Na audycję z cyklu "Czat Czwórki" - w czwartek (02.02) o godz. 15.00 - zaprasza Piotr Firan.

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka literatura ekologia
Czytaj także

Sprzątanie świata. "Zacznij od własnego podwórka"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:00
- Ludzie śmiecą, najczęściej nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla nich i dla planety, dlatego tak ważna jest edukacja - podkreślał Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska". 
rozwiń zwiń