Polski Dzień Radia świętuj z Czwórką! Rozdajemy prezenty!

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2023 14:00
11 kwietnia w Polsce obchodzony jest Dzień Radia. To dla polskich radiowców wyjątkowa data. Świętuj ten dzień z Czwórką i zgarniaj wyjątkowe prezenty - nasze recyklingowe plecaki!
11 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Radia
11 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień RadiaFoto: Shutterstock/Africa Studio

11 kwietnia na Dzień Radia został wybrany nieprzypadkowo - 100 lat temu, w 1923 roku, tego właśnie dnia Stowarzyszenie Radiotechników Polskich przyjęło dokument, w którym zawarło swoje opinie na temat wytycznych do ustawy radiotelegraficznej. Był to ważny krok na drodze rozwoju polskiej radiofonii. 

Z tej okazji w Czwórce przez cały dzień będziemy mieli muzyczne prezenty dla słuchaczy, czyli wydane przez Czwórkę płyty artystów debiutujących w "Będzie Głośno!". Albumy będziemy rozdawać przez cały dzień w naszych audycjach.

W "Muzycznym Lunchu" po godz. 13.00 w Polskim Dniu Radia pojawił się wyjątkowy gość - Barbara Wrońska, która sięgnęła po repertuar polskich piosenkarek z lat 50. i 60. Artystka opowiadała, dlaczego zdecydowała się na właśnie taki repertuar, co takiego urzekło ją w piosenkach takich pań, jak Sława Przybylska, Ludmiła Jakubczak czy Maria Koterbska.

Dla fanów Czwórki na Facebooku przygotowaliśmy zabawę, w której do zdobycia będą upcyklingowe plecaki, powstałe z baneru reklamowego Czwórki.


Recyklingowy plecak z baneru Czwórki Recyklingowy plecak z baneru Czwórki

To jednak nie koniec świętowania. Tuż po 21.15 zapraszamy na reportaż Anny Juśkiewicz (PR Katowice) "Stefan Kudelski - geniusz z Polski". 26 stycznia minęła 10. rocznica śmierci Stefana Kudelskiego. To kultowa postać dla ludzi radia i tych, którzy pracują z dźwiękiem. Przed laty cały świat reporterski chciał korzystać z analogowego magnetofonu "Nagra". 

Radiowcy doczekali się również jego cyfrowej wersji. Twórca "Nagry" żył i pracował na emigracji w Szwajcarii. Tam zmarł w 2013 roku. Jego magnetofon to legenda nie tylko radiofonii i produkcji filmowych. Nagrał m.in. Neila Armstronga na Księżycu i jego słynne zdanie - "That’s one small step for man, one giant leap for mankind" (to jest mały krok dla człowieka, a olbrzymi dla ludzkości). Nie bez powodu nazywano go królem życia. Potrafił z niego czerpać jak mało kto. Inteligenckie pochodzenie i koneksje rodziców zapewniły mu wyjątkowy start, ale na własny sukces zapracował już sam. Osiągnięcia w elektronice przyniosły mu fortunę i mnóstwo nagród, w tym cztery Oscary i dwie nagrody Emmy.


Recyklingowy plecak Czwórki Recyklingowy plecak Czwórki

mat.pras./pj

Czytaj także

Światowy Dzień Radia. Jak wygląda życie radiowca?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 15:40
- Budzik i kawa to nieodłączne elementy mojej pracy - śmieje się realizator Krzysztof Sagan. - Natomiast moim głównym zadaniem jest stworzenie takiego efektu, by wszystko, co znajdzie się na antenie, dobrze brzmiało i przyjemnie płynęło - tłumaczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski Dzień Radia. Tego na pewno nie wiedziałeś o radiu!

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 14:24
11 kwietnia świętujemy Polski Dzień Radia. Które radio wystartowało jako pierwsze i w jaki sposób eksperymentowano z hejnałem mariackim w Krakowie? Oto garść ciekawostek o radiofonii, o niektórych z nich prawdopodobnie nie mieliście pojęcia!
rozwiń zwiń