Na Jarocinie wszystko było wolno

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2012 11:00
Uczestnicy dawnego Jarocina mówili, że panowała tam atmosfera ogólnej przyjaźni. Mieszkańcy miasteczka narzekali na "obdartych" gości, którzy jedzą sałatę rękami. Jak to się stało, że mówimy o dawnym i nowym Jarocinie?
Audio
  • Grzegorzem Witkowskim autorem książki "Grunt to Bunt. Rozmowy o Jarocinie" opowiada o dawnym festiwalu
  • Narodziny punkrocka - Martyna Ogonek
  • Jarocin dziś - kto wystąpi w tym roku - materiał Bartka Wasilewskiego

Jarocin to jeden z najbardziej kultowych festiwali muzyki rockowej. Jak mówi Walter Chełstowski, jeden z organizatorów: na Jarocinie wszystko było wolno. Pierwszy Ogólnopolski Festiwal Muzyki Młodej Generacji odbył się w dniach 6-8 czerwca 1980 roku.

W Jarocinie zebrały się wszystkie nurty polskiej kontrkultury. Niektórzy mieszkańcy miasteczka narzekali na "obdartych" gości, inni udzielali im gościny w swych ogródkach, częstowali, służyli pomocą.  Grzegorz Witkowski autor książki "Grunt to Bunt. Rozmowy o Jarocinie" przypuszcza, że negatywne wypowiedzi mieszkańcach o festiwalowej młodzieży mogły być wywołane i odpowiednio zmontowane. - Jarocin, przez wiele lat, był postrzegany negatywnie w prasie, radiu i telewizji - mówi Grzegorz Witkowski. - Oczywiście w Jarocinie ci punkowcy, hipisi mogli, na początku przynajmniej robić wrażenie negatywne. Myślę, że w innych miastach mogli być gorzej przyjęci, przecież w Jarocinie od 1970 roku odbywał się Rytm Młodych. Ci ludzie byli przyzwyczajeni do odmieńców.

Organizatorzy przyznają, że podczas festiwalu nie było powodów do stosowania przemocy wobec młodzieży bawiącej się na festiwalu.

- Źle na Jarocinie zaczęło się dziać po '89 roku. Nikt z moich rozmówców nie potrafi powiedzieć dlaczego pojawiło się tyle bójek, tyle zadym, a wcześniej było spokojnie - mówi Witkowski. - Ludzie tam jeździli by spędzić dobrze czas, razem. Do tego dochodziła muzyka, jako pewien pretekst. Takiej muzyki też nie było wtedy w radiu i telewizji. Ludzie przyjeżdżali z magnetofonami kasetowymi i nagrywali - opowiada.

W lipcu do księgarń trafi drugi tom książki Grzegorza Witkowskiego "Grunt to Bunt. Rozmowy o Jarocinie", autor zapowiada, że to jeszcze nie koniec. 

Wysłuchaj załączonej audycji "Ściąga z Popkultury” i dowiedz się więcej o dawnym Jarocinie i książce Grzegorza Witkowskiego.

Zapraszamy również do wysłuchania materiału Martyny Ogonek o narodzinach punkrocka i Bartka Wasilewskiego o Jarocinie dziś.

(pj)

Prowadząca

Prowadząca "Ściągę z Popkultury" - Ewelina Grygiel i wydawca - Justyna Dżbik.

Czytaj także

Łagodna Pianka zagrała w Czwórce. Zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 12:00
W "Ministerstwie Dźwięku" wystąpił zespół Łagodna Pianka. Posłuchajcie jak brzmi grupa obecnie uważana za jeden z najlepszych polskich zespołów bez wydanej płyty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pezet: myślałem, że nie dokończę tego koncertu

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 07:00
Pezet i Małolat opowiedzieli w Czwórce o kulisach nagrania i wydania albumu "Live In 1500m2", na którym znalazły się koncertowe wersje piosenek z bestsellerowego albumu "Dziś w moim mieście".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bueno Bros: bracia stworzeni dla muzyki

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 10:00
W czwartkowym "DJ Paśmie" gościem był Michał Trzciński, czyli połowa duetu Bueno Bros.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Red Hot Chili Peppers. Kalifornizacja"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2012 11:00
Polecamy kompletną biografię zespołu Red Hot Chili Peppers autorstwa Bartka Koziczyńskiego!
rozwiń zwiń
Czytaj także

30 lat festiwalu w Jarocinie. Zagra m.in. Kult

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2012 08:14
Koncerty 27 kapel zawodowych i sześciu amatorskich, spotkania z artystami i autorami książek, pokazy filmów, otwarcie kilku wystaw przygotowano na rozpoczynający się w piątek "Jarocin-Festiwal 2012".
rozwiń zwiń