50 książek, których czytanie to sama przyjemność

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2013 17:20
Pół książki w ciągu roku czyta statystyczny Polak. Chcemy to zmienić i tworzymy listę 50 powieści, od których nie można się oderwać.
Audio
  • Czytamy powieści z dreszczem: "Marina" i "Pachnidło"

Nasza akcja "CzytoCzytamto" promująca dobre książki do poczytania dobiega końca. Z tej okazji zaproponowaliśmy Wam dorzucenie swojej pozycji do naszej listy książek, które czyta się dla wielkiej przyjemności. Do wygrania była kolekcja 10 książek z naszego katalogu "Czytoczytamto".

Wysyłaliście do nas maile z własnymi propozycjami ulubionych książek i uzasadnieniem swojej decyzji. Zwycięzcą został Łukasz z Piotrkowa Trybunalskiego, który zapropnowła książkę Davida Nichollsa "Jeden Dzień". Oto jak Łukasz uzasadnił swój wybór: Książka przy której  pierwszy raz w życiu uroniłem szczere łzy. Kiedy zabierałem się za lekturę tej książki byłem raczej nieprzychylnie nastawiony. Pomyślałem, że jest to jakieś kolejne romansidło w stylu serii Harlequina i raczej nie sądziłem, że mnie jakoś specjalnie zainteresuje. Nie wiem co miało decydujący wpływ na to że jednak się zdecydowalem, myślę jednak że były to piękne oczy pani z księgarni, która mi ją sprzedała. Minęło kilka dni zanim ją wziąłem do ręki i zabrałem się wreszcie za czytanie. Z każdą stroną historia Dexa i Em wciągała mnie coraz bardziej, z każdym mijającym rokiem historia stawała się coraz ciekawsza i ciekawsza. Historia wydawała mi się o tyle niezwykła iż wczuwalem się w nią tak jakby to było moje życie. Kiedy jechałem tramwajem przeczytałem i kiedy przeczytałem właśnie,  że Em zmarła poprostu się popłakałem. Pasażerowie patrzyli się na mnie jak na jakiegoś dziwaka, a  ja szlochałem jak bóbr. "Jeden Dzień" to nie jest zwykła książka, pokazuje że życie jest nieprzewidywalne, że nigdy nie wiadomo co się zdarzy,  że zawsze jest nadzieja na prawdziwą przyjażń i miłość. Polecam tę książkę z całego serca.

Łukaszowi gratulujemy, a wszystkim Wam dziękujemy za udział we wspólnej zabawie.

"Czytoczytamto" to książkowy cykl Czwórki, w którym razem z Sylwią Stano i Zofią Karaszewską z Bibliocreatio będziemy namawiać Was do czytania 50 książek, od których nie można się oderwać. O tym, jakie będą to propozycje zadecydują nasze ekspertki w ramach akcji "Czytaj! Zobacz więcej".
 - Przegląd książek, których czytanie to sama przyjemność rozpoczynamy od Carlosa Ruiz Zafona - rozpoczynają prezentację założycielki Bibliocreatio. - To hiszpański pisarz, którego powieści przetłumaczone zostały na 30 języków i wydane w 47 krajach. Ta najpopularniejsza, czyli "Cień wiatru" ukazała się w 2001 roku i bez żadnej promocji sprzedała się na całym świecie w nakładzie ponad 14 milionów egzemplarzy. My chcemy zaproponować najukochańszy tytuł samego autora, czyli "Marinę".
Akcja powieści toczy się w Barcelonie, w latach 80. XX wieku. Oscar Drai, zauroczony atmosferą podupadających secesyjnych pałacyków otaczających jego szkołę z internatem, śni swoje sny na jawie. Pewnego dnia spotyka Marinę, która od pierwszej chwili wydaje mu się nie mniej fascynująca niż sekrety dawnej Barcelony. Śledząc zagadkową damę w czerni, odwiedzająca co miesiąc bezimienny nagrobek na cmentarzu dzielnicy Sarriá, Oscar i jego przyjaciółka poznają zapomnianą od lat historię rodem z Frankensteina i XIX-wiecznych thrillerów.

To warto czytać!  > > >

 - Jeszcze głębiej w przeszłość, bo do XVIII wieku cofniemy się za sprawą "Pachnidła" Patricka Süskinda. To kolejny bestseller na naszej liście, który kupiło ponad 20 milionów czytelników. Co więcej, w zestawieniu najchętniej czytanych książek tytuł gościł przez 9 lat, bez przerwy  - wyjaśniają rozmówczynie Krzyśka Grzybowskiego. - Krytycy uznali, że to odpowiedź Europy na realizm magiczny Ameryki Łacińskiej. Natomiast czytelnicy pokochali "Pachnidło" za zmysłowość i za nieprzewidywalność.

 

Sylwia
Sylwia Stano i Zofia Karaszewska z Bibliocreatio w "4 do 4"


Polecenia literackie w "4 do 4" wydają Sylwia Stano i Zofia Karaszewska. Nagranie z audycji dołączone jest do artykułu.
kul

Czytaj także

Murakami jak Beatlesi

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2012 16:13
Literatura z i o Japonii już od dłuższego czasu szturmuje europejskie rynki wydawnicze i cieszy się coraz większym powodzeniem. A jej niekwestionowanym królem jest Haruki Murakami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Warszawie w czwartki jadało się flaki

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2013 10:00
20-lecie międzywojenne to okres krótki, ale urodzajny. W cyklu "Look na Book" przyglądamy się życiu artystycznych elit oraz kasiarzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mężczyźni, którzy doprowadzają kobiety do szału

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 14:50
Zbrodnie z miłości i szaleństwa z namiętności to motyw przewodni kolejnych propozycji w bibliofilskim cyklu "Look na Book".
rozwiń zwiń