Aktywność fizyczna w pandemii. W czym i gdzie ćwiczyć?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 18:00
Lasy, parki i tereny zielone zostały ponownie otwarte, więc można już uprawiać sport na świeżym powietrzu. Jednak nawet po półgodzinnym spacerze maseczka, którą musimy nosić, robi się wilgotna i traci swoją skuteczność.   
Audio
  • Maseczki do biegania - czy są konieczne? (4 bieg/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Elizaveta Galitckaia/Shutterstock.com

Zobacz
shutterstock radość 1200.jpg
Maturzysto ćwicz, by zyskać opanowanie

Wilgotne maseczki nie spełniają swojej funkcji

Lekarze są zgodni, że oddychanie przez wilgotny materiał szybciej nas męczy i gorzej chroni przed wirusem. - W trakcie spaceru wentylacja płuc i oddech są spokojne. Wystarczy jednak wejść po schodach, żeby oddech stał się głębszy i szybszy. W tym momencie nasze zakrycie ust także szybciej wilgotnieje - tłumaczy Dominik Gosk, trener biegania DD Running Team. - Mokry materiał powoduje, że jesteśmy bardziej narażeni na bakterie oraz wirusy - dodaje. 

Czytaj także
kobiety fitness 1200.jpg
Pilates. Zrób sobie balet w domu

Filtry na zimę, ale nie na lato

Wśród maseczek, które są teraz niezbędnym atrybutem każdego wyjścia z domu, są m.in. jednorazowe, wielokrotnego użytku i te robione metodą hand made. Ale tak naprawdę medycy mówią, że jedyne maseczki, które chronią nas i otoczenie przed koronawirusem to maseczki z profesjonalnymi filtrami. - Filtry sa dwa: chroniące przed cząsteczkami PM10 i PM2,5 - wymienia rozmówca Justyny Tylczyńskiej. - To maski antysmogowe, których użycie ma uzasadnienie zimą, kiedy jest większa emisja smogu i niższa temperatura. W tej chwili, przy temperaturach powyżej 15 stopni, taki "kaganiec" po prostu dusi. I zamiast poprawiać osiągi, biegacz całą energię skupia na nauce oddychania - dodaje. 

Czytaj także
joga 1200.jpg
Stres wywołany izolacją? Spróbuj medytacji i ćwicz oddychanie

Jeśli nie maska, to co?

Dominik Gosk radzi też, by w tych czasach rozsądnie wybierać porę treningu. - Przestawiłem się na nocne bieganie, kiedy jest chłodniej i nie ma wielu ludzi. A zamiast maseczki używam uszytego z lekkiego materiału buffa - wyjaśnia.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zakrywanie ust i nosa dotyczy wszelkiego sposobu poruszania się na terytorium naszego kraju. Nie tylko pieszo, ale również środkami komunikacji miejskiej oraz rowerem, motocyklem, skuterem i hulajnogą.  

W audycji mówiliśmy także o nowej dyscyplinie sportowej, która przywędrowała do nas ze Szwecji i podbija serca biegaczy. Plogging łączy w sobie rekreacyjne bieganie po okolicy (jogging) ze zbieraniem śmieci (szwedzkie plock upp, czyli podnosić) >>>

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Data emisji: 25.04.2020

Godzina emisji: 16.15

kul

Czytaj także

Szymon Okrojek o tym, jak poprawić formę w 24 minuty

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 12:50
Intensywny trening interwałowy jest idealny dla osób, które chcą poprawić swoją kondycję, wzmocnić całe ciało i spalić nadmiar tkanki tłuszczowej. Na czym polega?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pilates cię nudzi? Spróbuj ćwiczyć piloxing

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 16:05
- Dyscyplina łączy elementy boksu, tańca i pilatesu. Jest atrakcyjna głównie dla kobiet i naprawdę daje mnóstwo energii - zapewnia instruktorka Justyna Kaźmierczak.
rozwiń zwiń