Wiosna - czas na rower!

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 21:30
Zaczęła się wiosna, a wraz z nią sezon rowerowy. Sprawdzamy jak się do niego przygotować, żeby bezpiecznie poszusować.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Daxiao Productions

Filip Janusz_SlowB_Crew fot Paulina Kozieł 1200.jpg
Flatland. Breakdance na rowerze

- Zanim wypuścimy się na rower na dłuższe dystanse dajmy sobie trochę czasu. Nie szarżujmy od razu - mówi Ewa Kołodziej, trenerka kolarstwa szosowego. - Zacznijmy spokojnie od godzinnego treningu trzy razy w tygodniu. Lekkim tempem bez zadyszki, żeby nie spalić mięśni, żeby poczuć chęć, ale się nie zniechęcić. Dzięki temu w sezon wejdziemy mądrze.

Posłuchaj
13:40 Czwórka/4Bieg - rower - 09.04,2021.mp3 W audycji podpowiadamy jak się przygotować do sezonu rowerowego (4Bieg/Czwórka)
 

Jak mówi trenerka obowiązkowym wyposażeniem jest kask i dobre oświetlenie. Do tego dobrze dopasowany, nie krępujący ruchów strój. - Ubranie ma nam zapewnić komfort cieplny, jednak nie za duży. Lepiej trochę na rowerze zmarznąć niż się przegrzewać - tłumaczy Marcin Górnicki z RUNO.DESIGN. - Najlepiej odzież, która ma atesty, oddycha i oddaje nagromadzoną wilgoć. Powinniśmy też pamiętać o kwestii bezpieczeństwa. Obok kasku, dobrze mieć rękawiczki rowerowe, które w razie upadku ochronią nasze dłonie. Dodatkowo spodenki z "pieluchą", które mają taką funkcję, że jesteśmy w stanie dłużej wytrzymać na siodełku i odczuwać większy komfort.

Zanim jednak wsiądziemy na rower trzeba go odpowiednio do sezonu przygotować. Po wielu miesiącach przetrzymywania w piwnicy należy przywrócić go do stanu sprzed zimy. - Najlepiej sprawdzić cały rower kompleksowo, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii i żebyśmy mieli jak największą frajdę z jeżdżenia - mówi Rafał Wolanin z bikerStudio. - Warto żeby sprawdził to raz do roku profesjonalista. Nie da się tego samemu zrobić w domu, bo trzeba posiadać wszystkie specjalistyczne narzędzia i wiedzieć jak je obsługiwać. Można też pominąć jakiś element, który może okazać się przyczyną usterki podczas jeżdżenia.

Przemyśl 1200.jpg
Kolarstwo grawitacyjne. Zaczyna się od ziemi

Posłuchaj także:

Jeżeli chcemy kupić nowy rower musimy liczyć się z wyższymi niż dotychczas cenami. Jak mówi specjalista są to skutki zmniejszonej podaży oraz przestojów w fabrykach i transporcie. Ostatnio stają się coraz bardziej popularne rowery z napędem elektrycznym, jednak rozważając taki zakup trzeba kilka rzeczy przemyśleć. - Najlepiej spróbować i się przejechać. Początkowo takie wspomaganie było przeznaczone dla osób, które nie są w stanie podróżować normalnym rowerem. Teraz są coraz bardziej popularne - wyjaśnia ekspert. - Coraz częściej wykorzystywany jest napęd elektryczny, a osoby z niego korzystające mają większy zasięg i podjadą pod wyższą górę. Te systemy coraz bardziej tanieją, jednak myślę, że nigdy całkowicie nie zastąpią zwykłego roweru. Zwykły rower pojedzie zawsze i wszędzie, nawet gdy nie mamy możliwości naładowania go. Jego elektryczna wersja zawsze będzie potrzebowała podłączenia wtyczki.


***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Goście: Ewa Kołodziej (trenerka kolarstwa szosowego), Marcin Górnicki (RUNO.DESIGN), Rafał Wolanin ( bikerStudio)

Materiał przygotował: Jakub Sitkiewicz 

Data emisji: 09.04.2021

Godzina emisji: 16.08

aw

Czytaj także

Bike Jamboree. Rowerowa sztafeta dookoła świata dobiega końca

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 21:03
Ta impreza sportowa trwa już prawie 2,5 roku. Sztafeta rowerowa Bike Jamboree właśnie dobiega końca. 14 grudnia uczestnicy ostatniego - 37. etapu wjadą na metę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szymon Godziek: mimo izolacji cały czas mam energię do działania     

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 11:36
Niecałe dwa miesiące temu Szymon Godziek mówił w Czwórce, że nie odkłada roweru, wciąż jeździ i przygotowuje się do nadchodzącego sezonu. Teraz sytuacja się zmieniła, ale jak przekonuje dziś rider w Czwórce, trening trwa, a on sam ma poważne plany i nadzieje, że sezon jednak się odbędzie.
rozwiń zwiń