Jak ułożyć dietę i zaplanować trening nastolatka?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 10:00
Prawidłowo zbilansowana dieta jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie oraz rozwój dzieci i nastolatków. Dla prawidłowego ich rozwoju równie ważna jest aktywność fizyczna. W audycji sprawdzimy jak je zaplanować, żeby przynosiły jak najwięcej korzyści.
W audycji podpowiemy, jak ułożyć dietę i zaplanować trening nastolatka
W audycji podpowiemy, jak ułożyć dietę i zaplanować trening nastolatkaFoto: shutterstock/YanLev

Prawidłowe żywienie odgrywa kluczową rolę w rozwoju somatycznym, fizycznym oraz psychicznym nastolatków. Jednak sposób odżywiania osób w tej grupie wiekowej często znacznie odbiega od rekomendacji, co zwiększa ryzyko zachorowania na wiele chorób w przyszłości, a także może mieć wpływ na stan skóry, wzrost oraz prowadzić do nieprawidłowej masy ciała lub nawet zaburzeń odżywiania.

Niestety, coraz częściej młodzież sięga po produkty wysoko przetworzone, które są niezdrowe, zapominając, że prawidłowo zbilansowana dieta jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie oraz rozwój. - Dietę trzeba oceniać pod kątem jakościowym, jak i ilościowym, czyli mówiąc krótko, ma być różnorodna i zawierać wszystkie niezbędne składniki pokarmowe - mówił w wywiadzie dla Polskiego Radia, dr Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Nie może być niczego za mało, ani też za dużo.

Ekspert podkreślał, że dla wszystkich ludzi jednakowo ważna jest piramida zdrowego żywienia. - Tym, z czego głównie powinna składać się nasza dieta, są owoce i warzywa. Z przewagą tych drugich - tłumaczył. - Na kolejnym piętrze znajdują się produkty zbożowe, a dopiero na trzecim piętrze nabiał. Proszę zobaczyć, że w tej piramidzie w ogóle nie wymieniono żywności wysoko przetworzonej.

W rozwoju młodych ludzi olbrzymie znaczenie ma także aktywność fizyczna. Pandemia i rozwój nowych technologii przyczyniły się do tego, że coraz częściej młodzież spędza czas przed ekranem komputera. Jednak pojawiają się także młodzi ludzie, którzy poważnie myślą o treningach siłowych

W najbliższym wydaniu audycji, Piotr Galus wraz z zaproszonymi gośćmi podpowie jak ułożyć dietę i właściwie zaplanować trening młodego człowieka.

Zobacz także: 


***

Na audycję z cyklu "4 bieg" w piątek (10.03) o godzinie 16.00 zaprasza Piotr Galus

aw

Czytaj także

Idziemy na siłownię! "Trener pomoże osiągnąć nasze cele skuteczniej"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 17:20
- Proces przemiany naszego ciała powinien być dobrze zaplanowany. Trzeba wiedzieć, że będzie to oznaczało zmiany w naszym życiu. Musimy znaleźć czas, by na siłowni pojawić się dwa- trzy razy w tygoniu - mówił trener Michał Bukraba.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Deep work. Jak skutecznie pracować z ciałem, ale i umysłem

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 11:04
Transowy bit, zaraźliwa energia, hektolitry potu i miliony straconych kalorii - tak działa deep work. To trening funkcjonalny, połączenie ćwiczeń statycznych, dynamicznych i technik oddechowych.
rozwiń zwiń