Trening EMS. Wszystko o elektrostymulacji mięśni

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 20:10
EMS czyli elektrostymulacja mięśni, to technologia, która pozwala uzyskać dobre efekty w czasie krótkich i intensywnych treningów. 
Elektrostymulacja mięśni (ang. Electrical Muscle Stimulation, EMS) polega na dostarczaniu do mięśnia krótkich impulsów elektrycznych o niskim napięciu za pośrednictwem elektrod umieszczonych na skórze w celu wywołania kurczenia się mięśnia.
Elektrostymulacja mięśni (ang. Electrical Muscle Stimulation, EMS) polega na dostarczaniu do mięśnia krótkich impulsów elektrycznych o niskim napięciu za pośrednictwem elektrod umieszczonych na skórze w celu wywołania kurczenia się mięśnia.Foto: stockfour/shutterstock.com

Elektrosymulacja to wywoływanie skurczów mięśni za pomocą impulsów elektrycznych. EMS ma już swoją historię, a na przestrzeni technologia ewoluowała. W reklamach z przeszłości opaska na brzuchu obiecywała wiele, jednak nie miała nic wspólnego z efektem końcowym u wielu osób inwestujących w jej zakup. Do osiągnięcia efektu potrzebny jest też trening.

- Trzeba pamiętać o tym, że prąd to jest jeden z bodźców, który możemy dostarczyć naszym mięśniom. I rzeczywiście dobrze ćwicząc, wykorzystując prąd, stosując właściwe zasady żywienia jesteśmy w stanie faktycznie mieć kratkę na brzuchu. Nie jest to jednak aż takie proste, jak w tamtych reklamach - tłumaczy Szymon Bartoszek.

EMS w nowoczesnym wydaniu

Ubrania do EMS starszej technologii wyposażone były w elektrody. Należało je zraszać wodą dla lepszego przewodnictwa, a odczuwalne impulsy nie zawsze były przyjemne dla osób trenujących.

- W niektórych studiach są jeszcze takie stroje z kablem podłączonym do urządzenia. Wtedy ćwiczący wykonuje bardzo proste stacjonarne ćwiczenia. W tym momencie mamy strój, który przypomina piankę pływacką. Możemy w nim ćwiczyć łącząc się z urządzeniem treningowym bezprzewodowo za pomocą Bluetooth - opowiada rozmówca Piotra Galusa. - To jest duża zmiana, która pozwala nam robić wiele ćwiczeń i w zasadzie ćwiczyć na zewnątrz. Po drugie mamy elektrody suche, które korzystają z ciepłoty i wilgotności naszego ciała, co oznacza, że po wykonaniu krótkiej rozgrzewki jesteśmy już w stanie rozgrzać ciało, tak, że elektrody się do niego przyklejają.

Zobacz także:

"EMS jest dobre, zdrowe i przebadane"

Do treningu EMS w nowoczesnym stroju dał się przekonać prowadzący audycję Piotr Galus, który wiele lat temu zraził się do tej metody i opowiada o nienajlepszych wrażeniach. - Zaznaczam, że dla osób początkujących może to być dziwne, nowe odczucie i może się nie podobać. To trochę tak, jak może coś nam nie smakować - tłumaczy gość Czwórki. - Co nie znaczy, że nie jest dla naszego ciała i dla naszych mięśni niedobre. EMS jest dobre, zdrowe i przebadane.

Jak przekonuje gość audycji, dzięki nowej technologii odczucie związane z pobudzeniem impulsu i samym impulsem, który dociera do naszego ciała jest przyjemne. - Ma się wrażenie, że to jest impuls naturalny, który wychodzi z naszego układu nerwowego - tłumaczy. - Więc jesteśmy bardzo daleko od nieprzyjemnych doznań, które mogli niektórzy odczuwać przy strojach starszej generacji.


Posłuchaj
19:26 CZWORKA/4 Bieg = EMS trening 19.08.2023.mp3 Szymon Bartoszek o treningu EMS (4 Bieg/Czwórka)

 

EMS ma być dopełnieniem programu treningowego, a także uzupełnia pracę naszego układu nerwowego. - Najpierw ćwiczymy, napinamy mięśnie bądź wykonujemy jakieś ćwiczenia. Wtedy włączamy urządzenie, które "odpala" dodatkowo kolejne włókna mięśniowe - tłumaczy Szymon Bartoszek. - Siła impulsu jest dopasowana do celu i planu treningowego, a dzięki EMS nasza praca jest bardziej efektywna.

Elektrostymulację można wykorzystać zarówno w treningu, ale także regeneracji potreningowej.


***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Szymon Bartoszek (ekspert technologii EMS)

Data emisji: 19.05.2023

Godzina emisji: 14.15

aw/kul


Czytaj także

Igor Fojcik. Po ściance do tytułu najlepszego Ninja w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 12:50
Żeglował, był reprezentantem Polski we wspinaczce sportowej, potem został trenerem, a od kilku dni - dzięki udziałowi w popularnym programie telewizyjnym - Igor Fojcik cieszy się tytułem najpopularniejszego i najlepszego zawodnika Ninja w Polsce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trening atlety. Rozgrzewka przed LOGinLAB

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2023 19:00
Zawodowi sportowcy przez całe życie przygotowują się do igrzysk olimpijskich i różnych mistrzostw. A jeśli ktoś pracuje, zajmuje się dziećmi, ma "zwykłe" życie, ale kocha "dźwiganie", to może wziąć udział w zawodach LOGinLAB.
rozwiń zwiń