Krew, pot i łzy. Kulisy kolarstwa szosowego

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2016 13:42
- Podczas wyścigu idziemy ramię w ramię, jest krew, pot i łzy. Ale po wyścigu jesteśmy grupą przyjaciół, którzy zawsze sobie pomagają - mówił o zawodach utytułowany kolarz Adam Kordus.
Audio
  • Adam Kordus opowiada o kolarstwie szosowym "od kuchni" (4. bieg/Czwórka)
Wszystko o kolarstwie szosowym - to temat rozmowy w niedzielnej audycji 4. bieg
Wszystko o kolarstwie szosowym - to temat rozmowy w niedzielnej audycji "4. bieg"Foto: Pixabay.com/Public Domain/jp26jp

Kordus opowiadał w Czwórce m.in. o kolarskich treningach i przygotowaniach do zawodów, które bywają mordercze. - Bieganie jest elementem treningowym każdego kolarza. Zwłaszcza zimą, gdy na rowerze ciężko jest zrealizować trening - mówił sportowiec. - Na co dzień jednak skupiamy się na sile nóg, trenowaniu tułowia i obręczy barkowej, co daje stabilizację podczas jazdy - dodał.

Radził, by - jeśli chcemy uprawiać sport, nawet amatorsko - nie skupiać się na jednej dyscyplinie. - Nawet trening biegowy nie polega wyłącznie na bieganiu, a właściwie każdy rodzaj aktywności czerpie w różnych dyscyplin sportowych - mówił ekspert. Podkreślał jednak, że w kolarstwie na poziomie wyczynowym dobrze jest skupić się na jednym rodzaju zawodów, np. górskim albo szosowym.

W programie sprawdziliśmy także m.in., jak, co i o jakich porach jedzą kolarze. Dowiedzieliśmy się, czy i z jakich powodów golą nogi, a także ile ważą rowery, na których zawodnicy przejeżdżają wyścig Tour de France. Gość Czwórki mówił także o medalowym wyścigu Rafała Majki podzas igrzysk w Rio de Janeiro.

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Adam Kordus (kolarz, zwycięzca zawodów kolarskich m.in., we Francji, wicemistrz Polski w jeździe drużynowej)

Data emisji: 7.08.2015

Godzina emisji: 10.00

kd/mc

Czytaj także

Kochasz rower? Weź udział w maratonie kolarskim

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2015 17:28
Przejechanie dystansu maratońskiego to nie lada wyzwanie nawet dla rowerzystów wytrenowanych w bojach. Jak dojść do formy i sprostać temu wyzwaniu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Jabłczyńska - treningi to dla mnie katharsis

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 12:54
- Sport jest dla mnie rodzajem oczyszczenia. Nie lubię, kiedy wokół mnie jest dużo ludzi, wolę biegać z moim najwierniejszym kompanem, czyli psem - mówiła Joanna Jabłczyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Daniel Formela i sportowe rekordy. Jak "zrobić życiówkę"?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2016 15:02
Najlepsze sposoby na wyrwanie kolejnych sekund, minut z czasu ukończonego wyścigu zdradzał w Czwórce Daniel Formela, wybitny trójmiejski triathlonista.
rozwiń zwiń