"Żywe kolory, bezpieczny sprzęt" - moda na stokach w 2023. Co warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 19:38
- Na stokach królują żywe kolory, coraz częściej wybieramy sprzęt dobrych firm i wysokiej jakości. Najważniejsze jednak jest to, by pamiętać o bezpieczeństwie - wyliczał Piotr Klimczak, trener, instruktor narciarstwa.
Jakie kolory są najmodniejsze na polskich stokach?
Jakie kolory są najmodniejsze na polskich stokach?Foto: Shutterstock.com

Na stokach także rządzi moda i cała paleta kolorów. - Na świecie modne są lekko stonowane kolory, jak oliwkowy czy khaki. Na rodzimych stokach jest bardziej kolorowo. To dobrze, bo jeśli jesteśmy dobrze widoczni na stoku, zwiększa to nasze bezpieczeństwo - mówił Piotr Klimczak, trener, instruktor narciarstwa. Trendy zmieniają się także w krojach strojów narciarskich. - Wielu narciarzy woli odzież dobrze dobraną pod względem rozmiaru i dopasowaną do ciała. Chodzi o to, by nie ograniczała naszych ruchów, a jednocześnie ogrzewała i odprowadzała wilgoć - wyliczał ekspert. 

Najważniejsze w doborze odzieży jest to, byśmy dobrze się w niej czuli. Podobnie jest w kwestii doboru sprzętu. - Stawia się często na sprzęt skitourowy, czyli taki, który wykorzystać możemy także poza stokami. Idziemy też w kierunku dłuższych i szerszych nart - wyliczał gość Czwórki. - Nie ma złych warunków do jazdy, jest tylko źle dobrane wyposażenie.

Przy wyborze butów narciarskich warto skonsultować się ze specjalistą. - Buty dla osób początkujących będą inne niż te dla zaawansowanych - podkreślał ekspert. - Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie buty wybrać, warto zapytać ekspertów, którzy nam doradzą. Istotne jest to, by po raz pierwszy zakładać je "na ciepło", a nie bezpośrednio wyjęte z bagażnika auta. Mogą też sprawiać wrażenie, że są za małe. Stojąc w pozycji wyprostowanej, powinniśmy czuć koniec buta - tłumaczył ekspert. Dla osób korzystających z okularów także przewidziano odpowiednie rozwiązania technologiczne. - Na przykład kaski z wbudowanymi soczewkami - mówił Piotr Klimczak. 

Posłuchaj
16:12 czwórka narty_PR4_AAC 2023_01_20-16-15-53.mp3 O czym warto pamiętać przed wyjściem na stok? Mówi Piotr Klimczak (4. bieg/Czwórka) 

Wybierając się na stok, można zaopatrzyć się w aplikacje, które z jednej strony pokażą nam, w którym miejscu się znajdujemy, z drugiej, zaalarmują bliskich znajomych w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń. - Najważniejsze jest zachowanie bezpieczeństwa i nieprzekraczanie prędkości, powyżej której nie będziemy się czuć pewnie - mówił gość Czwórki. 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Piotr Klimczak (trener, instruktor narciarstwa, Nartywarszawa.pl)

Data emisji: 20.01.2023

Godzina emisji: 16.13

kd/kor

Czytaj także

Bezpiecznie na nartach. Co musisz wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 02:55
Zaprosimy Was na kolejną odsłonę cyklu "Zimowy ekspress". Sprawdzimy m.in., jak regenerować siły po intensywnym wysiłku na stoku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyjazd na snowboard lub narty? Już teraz czas na trening

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 21:20
Niedługo zacznie się sezon na "białe szaleństwo", jednak już teraz trzeba budować formę przed wyjazdem na narty lub snowboard. Podpowiadamy, jak przygotować się do zbliżającego się sezonu zimowego.
rozwiń zwiń