Narty w mieście

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 21:00
Narty kojarzą nam się ze śniegiem, górami i białym stokiem. Okazuje się jednak, że nie trzeba jechać w Tatry, żeby pojeździć, a fani białego szaleństwa mogą również szusować w mieście. Sztuczne stoki działają w kilku miastach Polski.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Karramba Production
shutterstock stereotypy kobieta fabryka 1200.jpg
Stereotypy. "Nawet jeśli tkwi w nich ziarno prawdy, to jest zdeformowane"

Jednym z nich jest Poznań, gdzie na sztucznej górce w mieście jeździ Ernest Sieczkowski. - Mój tata od kiedy miałem trzy lata stawiał mnie w małe plastikowe nartki i jeździliśmy w górach. Potem zostałem zapisany do szkółki w Poznaniu, w której jeździłem do 17 roku życia, a potem zostałem tam trenerem - opowiada.


Posłuchaj
07:54 Czwórka Czat - Jazda na nartach w mieście 30.12.2020.mp3 Białe szaleństwo nie tylko w górach, szusować można też w mieście (Czat Czwórki/Czwórka)

 
Góra jest wyłożona specjalną szczotką i jak twierdzi gość Czwórki łatwiej uczyć się jeździć na takiej nawierzchni niż na śniegu. - Na szczotce moi kursanci jadą nieco wolniej i mają lepszą kontrolę nad nartami - mówi. - Na śniegu uczyć się jest trudniej, ponieważ ośnieżony stok nie jest tak równy i można trafić na kawałki lodu.

Co w takim razie, gdy nauczymy się jeździć na sztucznej nawierzchni, a potem trafimy na prawdziwy alpejski stok?
- To może nie być najprzyjemniejsze uczucie. Jednak można się przestawić i po jakimś czasie nie ma aż tak dużej różnicy - wyjaśnia ekspert.

Posłuchaj także:


Nieważne, czy na śniegu, czy na sztucznej nawierzchni - kask dla szusujących jest obowiązkowy. Co nie oznacza, że upadki wyczerpują limit zagrożeń. - Możesz się przypadkowo wplątać w szczotkę, jeśli Ci się wkręci palec, to można go nawet złamać - opowiada trener. - Nie mając ubrania narciarskiego można się podrapać o szczotki, ponieważ nawierzchnia jest dość ostra.

balony karnawał sylwester singiel nuda smutek 1200.jpg
Karnawał solo. Jak bawią się single?

Zaletą tego rodzaju stoków jest możliwość jazdy na nartach prawie przez pół roku. Na sztucznej górce z Poznaniu można jeździć od października do kwietnia, a narciarstwo w mieście to sport dla każdego i o każdej porze roku.

Sprawdź także:

- Generalnie w narciarstwie nie ma ograniczeń wiekowych, można się nauczyć tego sportu w każdym wieku, lecz im się jest starszym, tym jest to trudniejsze - mówi Ernest Sieczkowski. - Wymaga to przezwyciężenia wielu psychicznych barier. Jednak, jeśli chodzi o samo jeżdżenie, to bez względu na to, czy jesteś starszy, czy młodszy, może sprawić dużo przyjemności.


Stoki narciarskie położone na północ o Tatr nie są rzadkością, oprócz Poznania możemy szusować w Warszawie, Mrągowie, a nawet w Sopocie.

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Goście: Ernest Sieczkowski (instruktor narciarski)

Data emisji: 30.12.2020

Godzina emisji: 16.15

aw

Czytaj także

Święty spokój. Czy potrafimy odpoczywać?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 17:00
Odpoczywanie stało się sztuką. Mamy z nim problem zwłaszcza teraz, kiedy na skutek pracy zdalnej coraz trudniej o "work-life balance".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szlak Wisły - przywraca wiarę w ludzi fascynującego kraju

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 10:20
- Nie trzeba jechać na drugi koniec świata, żeby przeżyć niesamowitą przygodę - mówi Mateusz Waligóra, podróżnik, który 46 dni spędził na wędrówce przez Polskę, od gór do morza, szlakiem Wisły. 
rozwiń zwiń