Instytucje UE czekają na Polaków

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 11:20
Praca w instytucjach Unii Europejskiej to szansa na ciekawą karierę za granicą, stabilne zarobki i bardzo mocny wpis w CV. - Trudno znaleźć minusy stażu, czy tym bardziej etatu w Brukseli. Przekonuję o tym Polaków już drugi rok - powiedziała w Czwórce Agnieszka Zakrzewska, Ambasadorka Karier UE.
Audio
  • Staż w instytucji unijnej to szansa na stypendium wynoszące ponad tysiąc euro miesięcznie (Czwórka/Europejski Lunch)
Obrady Parlamentu Europejskiego
Obrady Parlamentu EuropejskiegoFoto: Central Audiovisual Library of the European Commission

"Ambasadorowie Karier UE" to program zainicjowany w roku 2010 przez Europejski Urząd Doboru Kadr (EPSO). Polskę reprezentuje w nim Agnieszka Zakrzewska. - Moim zadaniem jest promowanie pracy w instytucjach unijnych, informowanie o nich. Chodzi głównie dotarcie do studentów i absolwentów, ale oczywiście nie tylko. Pomagam każdemu, kto ma jakiś pomysł albo interesuje się karierą w Brukseli bądź innych miejscach, w których są placówki Unii Europejskiej.
Zakrzewska swoją funkcję pełni już drugi raz. W poprzedniej kadencji, czyli także w poprzednim roku akademickim mnóstwo czasu upłynęło jej na podróżowaniu po całej Polsce i wyprawach do Brukseli. Nie poszły one na marne, bo gościowi "Europejskiego Lunchu" udało się pomóc kilku innym młodym osobom. - Właśnie dlatego zdecydowałam się na drugą kadencję. Uznałam, że moja praca miała jakieś wymierne efekty. Dużo osób do mnie pisało, że dzięki wywiadom ze mną sami zdecydowali się wziąć udział w rekrutacji do instytucji unijnych - powiedziała. Dodała przy tym, że nie posiada własnego biura czy stałego miejsca pobytu, ponieważ stawia na mobilność i chce dotrzeć do wszystkich, którzy jej pomocy i porady mogą potrzebować.
PRZECZYTAJ TEŻ: Znajdź pracę w administracji Unii Europejskiej

Miejsc pracy w instytucjach związanych z Unią Europejską jest naprawdę sporo. Podobnie jak staży i praktyk, które z czasem mogą przerodzić się w stałe zatrudnienie. Nic dziwnego, że zainteresowanie nimi jest duże. - Staże trwają najczęściej pięć miesięcy i otrzymuje się za nie mniej więcej tysiąc euro. To jednak zależy od konkretnej instytucji - sprecyzowała Zakrzewska.
Więcej o codziennej działalności gościa "Europejskiego Lunchu" i tym, na co mogą liczyć chętni do pracy w instytucjach unijnych - w nagraniu audycji.
ac/kd

Czytaj także

Nie ma pracy dla młodych w krajach Unii

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 11:50
Z pracą dla młodych ludzi w krajach Unii Europejskiej nigdy dotąd nie było tak źle. Parlament Europejski dostrzega ten problem, ale czy będzie potrafił skutecznie z nim walczyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy coraz aktywniejsi w krajach UE

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 14:40
Z inicjatywy MSZ powołano do życia projekt "Polonijny społecznik roku". Jest to plebiscyt na najbardziej zaangażowanego imigranta z Polski działającego na terenie UE na rzecz lokalnej społeczności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Instruktor narciarski - praca marzeń?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 16:18
Lato już za nami, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób ukradkiem rzuca okiem na sprzęt narciarski, odliczając dni do pierwszego śniegu. Nie brakuje też osób, które za kilka dni na dobre rozpoczną pracę, przygotowując innych do szusowania po stoku narciarskim.
rozwiń zwiń