Polacy coraz aktywniejsi w krajach UE

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 14:40
Z inicjatywy MSZ powołano do życia projekt "Polonijny społecznik roku". Jest to plebiscyt na najbardziej zaangażowanego imigranta z Polski działającego na terenie UE na rzecz lokalnej społeczności.
Audio
  • Polacy coraz lepiej odnajdują się w krajach Unii Europejskiej, włączając się w życie lokalnych społeczności (Czwórka/Europejski Lunch)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Sylwia Mróz/PR

Ideą konkursu jest uhonorowanie osób, które dobrze odnalazły się w różnych krajach Unii Europejskiej, nie zamykając po pracy w czterech ścianach, lecz działając i współpracując z mieszkańcami na rzecz inicjatyw inne niż polonijne. - Od dawna doskonale wiemy, że Polacy są bardzo aktywni w kontekście samopomocy, współpracy pomiędzy sobą, ale nam zależało na docenieniu tych, którzy poświęcają swój czas i kreatywność dla lokalnych społeczności - zaznaczył Rafał Szymczak, koordynator inicjatywy.

PRZECZYTAJ: 10. rocznica wstąpienia Polski do UE. Polak w Unii czuje się dobrze!

Zdaniem gościa "Europejskiego Lunchu" postawy części naszych rodaków, którzy udali się na emigrację, są najlepszą reklamą dla Polski. - Może to zabrzmi górnolotnie, ale to ludzkie postawy i zachowania znacznie lepiej promują dany kraj niż nawet najbardziej znane marki i produkty. Polaków często odbierano jako zamkniętych w sobie, niechętnych do asymilowania się w innym kraju. Funkcjonuje wiele sterotypów, które powoli przełamujemy - skwitował gość Czwórki.
Więcej o akcji "Polonijny społecznik roku" w nagraniu z "Europejskiego Lunchu".
ac/pj

Czytaj także

Europolis realizuje wizję inteligentnych miast

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 10:00
Ekologia, ścisła współpraca mieszkańców i urzędników to tylko część założeń akcji "Europolis. Inteligentne miasta przyszłości". - To miasta i rozmaite instytucje mają być przyjazne dla nas, a nie na odwrót. Musimy czuć się w nich dobrze - przekonywała w Czwórce Iga Kamocka z fundacji Schumana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Berlin - jedź tam na Erasmusa

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 14:00
Stolica Niemiec kusi energią, przyciąga młodych ludzi. Daje możliwości rozwoju, jest miastem z artystyczno-dekadenckim klimatem, w dodatku o niskich cenach.
rozwiń zwiń