Muzułmanie w Polsce, czy powinniśmy się obawiać?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 07:30
- Wydaje nam się, że muzułmanów w naszym kraju jest sześć razy więcej niż w rzeczywistości - mówiła w Czwórce ekspertka. Czy nasz strach jest też na wyrost?
Audio
  • Mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej i Karolina Zbytniewska z EurActiv.pl o polskich wyznawcach islamu (Czwórka/Europejski Lunch)
- Nie przeszkadzają mi muzułmanie, ale u nas tych imigrantów jest mało i na szczęście my nie zostaliśmy porażeni takim terroryzmem - mówiła w Czwórce jedna z sondowanych osób
- Nie przeszkadzają mi muzułmanie, ale u nas tych imigrantów jest mało i na szczęście my nie zostaliśmy porażeni takim terroryzmem - mówiła w Czwórce jedna z sondowanych osóbFoto: Flickr/Steve Evans

Według szacunków w Polsce jest około 30 tysięcy muzułmanów. Dla przykładu we Francji może ich być nawet sześć milionów - dokładne liczby nie są znane. Tam, gdzie imigrantów wyznania islamskiego jest najwięcej, jak w rzeczonej Francji czy Niemczech, duży ich odsetek pochodzi z nizin społecznych, które są bardzo podatne na wpływy ugrupowań ekstremistycznych.

- Polska społeczność muzułmańska, jest to taka nasza dobrze ugruntowana, szanowana klasa średnia - mówiła w Czwórce Karolina Zbytniewska z EurActiv.pl. Ta mniejszość zdecydowanie odcina się od wyznawców islamu, którzy dopuszczają się krwawych ataków terrorystycznych.

- Postępowanie tamtych ludzi, zabijanie, przeraża nawet społeczność muzułmańską - zapewniał Mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce, który zaakcentował też, że islamu nie można utożsamiać z terrorem.

***

Tytuł audycji: Europejski Lunch

Prowadzili: Katarzyna Kornet, Michał Strzałkowski
Gość: Mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej i Karolina Zbytniewska z EurActiv.pl
Data emisji: 12.01.2015
Godzina emisji: 13.00
pkur/ac

Czytaj także

Chrystus kontra Mahomet: czy powinniśmy zacząć bać się muzułmanów?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 07:00
Film "Niewinność", wyśmiewający muzułmanów i Mahometa w wielu krajach wywołał zamieszki. W Libii zginął wówczas ambasador USA. – Takie filmy robią idioci po to, by wywołać określone reakcje w świecie islamu – mówi jeden z ekspertów Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ABC Ramadanu dla turystów

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 08:51
Muzułmanie na całym świecie rozpoczęli obchody świętego miesiąca - ramadanu. Zgodnie z tradycją jest to okres wstrzemięźliwości i modlitw. A jak w tym czasie powinni zachowywać się podróżujący po muzułmańskich krajach?
rozwiń zwiń