Woltyżerka - miks tańca, gimnastyki i jazdy konnej

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 10:00
Początki tej dyscypliny sięgają starożytności, ale nigdy nie udało się jej zdobyć takiej popularności, by na stałe wejść do programu olimpijskiego. Woltyżerka wymaga niezwykle ciężkiej pracy i samokontroli. W końcu trzeba równocześnie panować nad koniem, swoim ciałem i nerwami.
Audio
  • Połączenie jazdy konnej i gimnastyki artystycznej - tak najkrócej można zdefiniować woltyżerkę (Czwórka/Konturówka)
Na treningi woltyżerki uczęszczają już 4-letnie dzieci
Na treningi woltyżerki uczęszczają już 4-letnie dzieciFoto: Andizo / Wikipedia / CC

Połączenie jazdy konnej i gimnastyki artystycznej - tak najkrócej można zdefiniować woltyżerkę. Jest to niezwykle efektowna i przyjemna dla oka dyscyplina sportu, ale w Polsce - niestety - niezbyt popularna. Goszczące w "Konturówce" Natalia Olesińska (instruktorka) i Aniela Bankowicz (młoda zawodniczka) odnalazły w niej życiową pasję. Na wstępie audycji Natalia bardziej szczegółowo i fachowo opisała ten sport. - Są to ćwiczenia gimnastyczne i akrobatyczne, wykonywane do podkładu muzycznego, na grzbiecie konia. Woltyżerka łączy w sobie elementy wielu dziedzin i dyscyplin.
PRZECZYTAJ: Jogą i śmiechem poprawić życie

Patrząc z boku na wyczyny zawodników, trudno powstrzymać się przed westchnieniem zachwytu. Część kombinacji i układów wydaje się po prostu niemożliwa do wykonania, a tymczasem udaje się je przeprowadzić z wielką gracją. - Da się to zrobić, ale oczywiście wymaga długiej, żmudnej pracy. Z czasem udaje się wypracowywać pewne schematy, automatyzm. Ważną kwestią jest to, że woltyżerkę można zacząć trenować w naprawdę bardzo młodym wieku. Już czteroletnie dzieci świetnie radzą sobie na treningach. Wspaniale się na nich patrzy - opowiadała zachwycona Olesińska.
ZOBACZ TEŻ: Szybowanie - sport dla ludzi z pasją

Aniela Bankowicz woltyżerkę trenuje dwa lata. Okazało się to jej pasją życiową, a co istotne zaowocowało też przyjaźniami. - Z dziewczynami spotykamy się też po treningach, jesteśmy sobie bardzo bliskie. Sport daje nam ogromną satysfakcję, bo gdy uda się poprawnie wykonać coś, nad czym długo pracowałyśmy, to uczucie dumy i szczęścia trudno opisać - wyznała zawodniczka.
O tym, jak wyglądają treningi, ile pracy trzeba poświęcić na drodze do sukcesów i czy rodzimi zawodnicy odnoszą sukcesy międzynarodowe, dowiecie się z nagrania "Konturówki". Zapraszamy!

ac/ag

Czytaj także

Ekstremalne wyprawy: dwoje ludzi i pies w Himalajach

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 18:16
Agata Włodarczyk, Przemysław Bucharowski i suczka Diuna, rasy wilczak czechosłowacki, nazywają siebie wilczą rodziną. W tym roku przeszli razem w Himalajach 500 kilometrów. - Zwiedzanie świata z psem jest ciekawsze - mówią podróżnicy. - Zawsze dużo się dzieje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Petsitter - zawód dla wrażliwców z pasją

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 12:00
Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. Co zrobić z psem, którego nie możemy zabrać ze sobą na przykład za granicę? Oddać go pod opiekę człowiekowi, który ze swojej miłości do zwierzaków uczynił zawód, czyli petsitterowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gosia Zdziechowska - zaklinaczka zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 08:00
Gosia Zdziechowska jest dziennikarką, której pasją są zwierzęta. Postanowiła jeździć po całym świecie jako wolontariuszka, by opiekować się dzikimi stworzeniami. Zwierzęta się jej nie boją, ani jej nie atakują. Spędza noce z gepardami, chodzi na spacery z lwami i przytula się do tygrysów.
rozwiń zwiń