Azerbejdżan - tam znajdziesz rozwiązanie swoich problemów

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2013 16:08
Azerbejdżan bardzo różni się od Gruzji, czy Armenii. – Nie można porównać go do innych krajów zakaukaskich, za to podobny jest do państw bliskowschodnich – mówi Julia Wizowska, podróżniczka. – W tamtejszej kuchni także stosuje się przyprawy rodem z Bliskiego Wschodu, m.in. szafran.
Audio
  • Atrakcje turystyczne Baku - rozmowa z Julią Wizowską (4 do 4/Czwórka)
  • Góra Besz-Barmak - tam znajdziesz rozwiązanie swoich problemów (4 do 4/Czwórka)
Azerbejdżan - tam znajdziesz rozwiązanie swoich problemów
Foto: wikipedia commons/użytkownik Matthew Hadley

Nazwa stolicy Azejbejdżanu, czyli Baku, oznacza „Nawiedzony przez wiatr”. - To miasto podzielone – mówi Julia Wizowska, jedna z autorek reportaży wydanych w książce "Poza utartym szlakiem". – Tamtejsza Starówka jest świetna, została także wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niewielkie uliczki chronią przed upałem, a z drugiej strony przed silnym wiatrem.

Właściwie każdy turysta znajdzie tam coś dla siebie. – Zachowała się właściwie większość zabytków – mówi Wizowska. – Poza tym są meczety, łaźnie, które działają, a wejścia są tam w miarę tanie.

Ludzie w Azerbejdżanie, podobnie, jak my, mają najróżniejsze problemy, od miłosnych po zdrowotne. Góra Besz-Barmak, czyli w tłumaczeniu z azerbejdżańskiego "Pięć palców", to niemal święte miejsce dla mieszkańców, którzy wchodzą na szczyt, by w ten sposób znaleźć rozwiązanie swoich problemów. Pomóc ma w tym wniesienie na szczyt niedużych kamieni, łykanie świętej wody i całowanie jednego ze świętych kamieni.

Odwiedź z nami najciekawsze miejsca na świecie! <<<

– Przyjeżdżają tam m.in. kobiety, które nie mogą zajść w ciążę – opowiada Wojciech Górecki z Ośrodka Studiów Wschodnich. – Na górze siedzi muła, czyli osoba duchowna, która odprawia modły w ich intencjach.

By dowiedzieć się więcej o świętej górze Besz-Barmark, a także o zakamarkach Baku, które warto odwiedzić, posłuchaj nagrań z audycji "4 do 4".

Audycja "4 do 4" startuje codziennie, od poniedziałku do piątku, już po godz. 13.

Czytaj także

Tajlandia - kraj patriotyzmu i uśmiechu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 10:00
Coraz chętniej wybierany przez Polaków cel egzotycznych podróży i miejsce, w którym można przetrwać zimę. Gościnni mieszkańcy, wyśmienita kuchnia, piękne krajobrazy i dużo uśmiechu. Taka jest Tajlandia - bohaterka kolejnej odsłony naszego cyklu podróżniczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektrownia Battersea - pamiątka industrialnej przeszłości Londynu

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 14:00
W albumie "Animals" zespołu Pink Floyd z 1977 roku wartością samą w sobie jest… okładka, która ikoną pop-kultury uczyniła dzieło architektury industrialnej – imponującą elektrownię Battersea. Ale to nie jedyny zabytek, który przyciąga turystów do Londynu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wietnam - to nie jest biedny kraj

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 16:00
Podróż po Wietnamie warto zacząć od ciepłej miski zupy pho, na śniadanie. Tomasz Pakuła, podróżnik radzi zwiedzać ten kraj z południa na północ, lub odwrotnie.
rozwiń zwiń