Wiedeń - najszczęśliwsze miejsce na świecie

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 17:20
27 zamków, 150 pałaców i najstarsze zoo w Europie - w cyklu podróżniczym zabieramy was do Wiednia.
Audio
  • Sprawdź czym może zaskoczyć Cię Austria (4 do 4/Czwórka)
  • Poznaj Wiedeń widziany oczami dziennikarki i blogerki Magdaleny Micuły (4 do 4/Czwórka)
Prater - najsłynniejsze wesołe miasteczko w Austrii
Prater - najsłynniejsze wesołe miasteczko w AustriiFoto: Glow Images/East News

- W ubiegłorocznym plebiscycie Wiedeń został wybrany najszczęśliwszym miastem na świecie - mówi Magdalena Micuła, podróżniczka i dziennikarka lifestyle'owa. - A najszczęśliwszym miejscem w tym szczęśliwym mieście jest chyba VII dzielnica - dodaje.

Dawniej tereny Bezirk Neubau stanowiły siedlisko rozpusty i biedoty, równocześnie będąc bastionem religii protestanckiej. Obecnie to bogata dzielnica, w której mieszkają przede wszystkim zamożniejsi wiedeńczycy oraz artyści. Znajdują się w tam m. in. Teatr Narodowy i Teatr Renaissance oraz liczne muzea z przebogatymi zbiorami sztuki.

- Esencją Wiednia, nie tylko z resztą dla turysty, będzie stanowiła wizyta w kawiarni. Natomiast dla smakosza degustacja sznycla wiedeńskiego - mówi gość "4 do 4". - Szef kuchni jednej z najbardziej renomowanych wiedeńskich restauracji zdradził mi, że prawdziwy "wiener schnitzel" musi być zrobiony z cielęciny i smażony na maśle. Wygląda to mniej więcej tak, że na jeden duży kotlet, który mieści się na całym talerzu, powinna być zużyta cała kostka masła. Samo zaś mięso należy rozbijać nie tłuczkiem, tylko ręką.  Oto cała tajemnica - wyjaśnia.

A co może zaskoczyć turystę, który pierwszy raz wybrał się do Austrii? - Zaskoczeniem może być to, że woda z kranu w naszym kraju bezpośrednio nadaje się do picia - mówi Franca Kobenter z portalu AustriaInfo. - Do picia nadaje się także woda z naszych jezior, które są wyjątkowo ciepłe. Gdzieniegdzie temperatura sięga nawet 26 stopni...

Wybierając się na zwiedzanie Wiednia, lepiej jest zostawić samochód na parkingu, a po samym mieście poruszać się metrem, tramwajem albo rowerem.

kul

Czytaj także

Indonezja - tysiąc wysp, milion smaków i bardzo drogich trunków

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2013 02:30
Tysiąc wysp z bajecznymi plażami i kulinarnym rajem - to wszystko sprawia, że Indonezja jest jednym z najchętniej odwiedzanych krajów azjatyckich. Sprawdziliśmy jakie jeszcze są jej atuty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztokholm śladami Blomkvista i Larssona

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 07:00
Postać Stiega Larssona jest niemniej ciekawa niż bohaterowie wykreowani przez autora "Millenium". Korzystając z przewodnika Wojciecha Orlińskiego stolicę Szwecji zwiedzimy m.in. śladami Larssona, Blomkvista i hakerki Salander.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Liverpool - światowa stolica popu

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 15:30
The Beatles, FC Liverpool i plaże. W naszym cyklu podróżniczym zabieramy Was na wycieczkę do światowej stolicy popu.
rozwiń zwiń