Hagia Sophia, punkt zwrotny architektury

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 08:15
Kiedyś kościół, potem meczet, dziś muzeum. Znajdująca się w Stambule Hagia Sophia jest uważana za najwspanialszy obiekt architektury i budownictwa całego pierwszego tysiąclecia naszej ery.
Audio
  • Kościół? Meczet? Muzeum? Hagia Sofia w pełnej krasie/4 do 4 (Czwórka)
Istambuł, Hagia Sophia.
Istambuł, Hagia Sophia.Foto: Osvaldo Gago/Wikimedia Commons

- Hagia Sophia określana jest jako punkt zwrotny architektury. Szczególnie kopuła kościoła o średnicy ponad 30 metrów jest bardzo znana. Przez setki lat żadni inni architekci nie zbudowali czegoś równie ogromnego - oceniał turecki radca do spraw kultury i turystyki.
Hagia Sofia została zbudowana w tak okazały sposób, gdyż była głównym kościołem Cesarstwa Bizantyjskiego, gdzie koronowano cesarzy. Była budowana w trzech etapach; dwie pierwsze konstrukcje płonęły i były niszczone; trzecia powstała na zlecenie cesarza Justyniana w 537 roku i to właśnie ją możemy podziwiać do dziś.
W 1453 roku, po podboju tureckim, Hagia Sofia została przekształcona w meczet - Turcy jedynie zakryli twarze ikon i dobudowali wokół budynku minarety.
Od 1934 roku Hagia Sofia jest jednym z najczęściej odwiedzanych na świecie muzeów, łączących świat zachodu i wschodu.
ppCzytaj także

Polak z werwą, który chce zarażać pasją obcowania ze sztuką

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 15:44
Michał Borowik ma 27 lat; w ciągu kilku ostanich udało mu się zbudować wyjątkową kolekcję sztuki współczesnej, docenianą nie tylko w Polsce. Bywa ona określana mianem jednej z 50 najważniejszych na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żadna sztuka nie pozostawała tak długo na afiszu

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 10:22
Musical "The Fantastics" wystawiany jest w Nowym Jorku od 53 lat. To absolutny rekord.
rozwiń zwiń