Nikt Cię nie wniesie na Mount Everest

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 07:30
W mediach pojawiają się informacje, że pod najwyższym szczytem Ziemi rośnie miasteczko turystyczne. Monika Witkowska, podróżniczka, dementuje te informacje, choć przyznaje, że są tacy, którym do obozu dowożą krewetki.
Audio
  • Monika Witkowska opowiada o swojej wyprawie na Mount Everest (4 do 4/Czwórka)
  • Park Narodowy Chitwan – gdzie można pogłaskać słonia - materiał reporterski (4 do 4/Czwórka)
Mount Everest
Mount EverestFoto: Wikimedia Commons CC/Pavel Novak

Monika Witkowska ma dwie pasje: żeglarstwo i wspinaczka w tzw. górach wysokich. W maju 2013 podjęła wyzwanie i postanowiła wejść na szczyt Ziemi - udało się.
- To góra, która daje w kość, różnie o niej się mówi, nie jest to góra bezpieczna, ale daje dużą satysfakcję jak już się stanie na szczycie - mówi Monika Witkowska. - W tym roku przypada 60.lecie pierwszego wejścia na Everest, dlatego też było wielu wspinaczy.
Monika Witkowska w Nepalu była już kilka razy, jednak, jak opowiada, dopiero wchodząc na szczyt Mount Everestu dostrzegła całe piękno tego regionu.
- Na samym szczycie jest radość, że się udało, że jesteśmy ponad wszystkimi innymi. Ale trzeba pamiętać, że to nie jest jeszcze połowa drogi - zejście jest trudniejsze - mówi podróżniczka. Wiekszość wypadków, jakie zdarzają się na Evereście ma miejsce przy zejściu.

Odwiedź z nami najpiękniejsze miejsca na świecie.

Monika
Monika Witkowska/
fot. W.Kusiński

Monika Witkowska zaprzecza jakoby pod Mount Everestem kwitł turystyczny biznes.

- Tam obowiązuje zakaz budowy czegokolwiek i zakaz działalności komercyjnej - mówi gość Krzysztofa Grzybowskiego. - Płacąc można zwiększyć sobie komfort, ale to nie jest festiwal próżności. Można wykupić więcej butli tlenu, można wynająć kogoś, kto będzie niósł Twój bagaż, ale nikt Cię nie wniesie na szczyt.
(pj)

Czytaj także

Marsylia słynie z muzeów i produkcji... mydła

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 18:00
Nie trzeba jechać do Los Angeles, czy Nowego Jorku żeby obejrzeć dobry street art. Bajecznie kolorowe murale i graffiti zdobią także domy w niektórych rejonach Marsylii. Zwiedzimy tam także wspaniałe muzea i kupimy... tradycyjne mydło.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Asturia - magiczna kraina chochlików

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 12:30
Warto czasem zrezygnować ze zwiedzania modernistycznej Barcelony, by poznać inne magiczne miejsca malowniczej Hiszpanii. Asturia, nazywana Zieloną Hiszpanią, to region trochę chłodniejszy, ale równie ciekawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dania tak ładna jak Holandia

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 10:00
Na północy Zelandii można znaleźć wszystko to, co w Danii najlepsze, dostrzec jej urok i czar, a także dowiedzieć się co nieco o pierwszym, cywilizowanym piracie na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekwador - miejsce, w którym zobaczysz środek świata

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 10:00
To właśnie w Ekwadorze znajduje się miasteczko o nazwie Środek świata. Będąc tam, można stanąć jednocześnie na obu półkulach ziemskiego globu.
rozwiń zwiń