Narodowe czytanie "Pana Tadeusza" w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 12:30
Sprawdź nasze propozycje, przygotowane specjalnie z okazji tego wydarzenia.
Audio

Już od poniedziałku 3. września  zachęcamy Was do udziału w Narodowym czytaniu "Pana Tadeusza" organizowanym w sobotę 8. września w wielu polskich miastach pod patronatem Prezydenta RP.

Codziennie od poniedziałku do piątku o 11.45 w audycji "Stacja Kultura" młodzi polscy aktorzy mogli pochwalić się znajomością ulubionych fragmentów poematu i opowiadali o swoich pierwszych wrażeniach z lektury utworu Adama Mickiewicza.

W piątkowym "Poranku Online" podawaliśmy informacje o miejscach i godzinach tego sobotniego wydarzenia, a w audycji "4 do 4" zapraszamy na dyskusję na temat lektur szkolnych, ten wciąż aktualny  temat wywołuje burzliwe dyskusje przy okazji zmian proponowanych na listach książek do obowiązkowego przeczytania. "Pan Tadeusz" Mickiewicza jest niekwestionowaną pozycją na tej liście.

W sobotę przez cały dzień w każdej godzinie od 7.00 rano, aż do 18.00 przypominliśmy  fragmenty Maratonu z "Panem Tadeuszem", zorganizowanego przez Radio BIS w 1998 roku z udziałem Krzysztofa Kowalewskiego, Anny Seniuk, Wiktora Zborowskiego, Joanny Trzepiecińskiej, Olgierda Łukaszewicza, Krzysztofa Kolbergera, Zbigniewa Zapasiewicza, Jana Englerta, Krzysztofa Kołbasiuka i Andrzeja Seweryna.
A w sobotniej i niedzielnej "Kontrkulturze" zapraszamy na bieżące relacje z akcji w tych miastach, do których dotrą nasi reporterzy. Przedstawimy również relację z rozpoczęcia i pierwszej godziny czytania w Warszawie oraz porozmawiamy z językoznawcą o staropolszczyźnie w literaturze.
Całą akcję podsumujemy w poniedziałkowym "Poranku OnLine". Wyemitujemy także najciekawsze dźwięki zarejestrowane przez Czwórkę podczas Narodowego czytania "Pana Tadeusza".

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audycji "Poranek OnLine" o książkach w wersji elektronicznej, także tych należących do klasyki literatury polskiej.

Czytaj także

8 września cała Polska czyta "Pana Tadeusza"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2012 00:00
Inicjatorem akcji jest prezydent RP – Bronisław Komorowski. Publiczne czytanie dzieła Adama Mickiewicza odbędzie się w 29 polskich miastach. Polskie Radio jest patronem medialnym akcji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Narodowe czytanie "Pana Tadeusza" z Trójką

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2012 19:20
"Pana Tadeusza" ze szkoły znają wszyscy. Ale nie każdy wie, że tytułowy bohater był aleksytymikiem, ułani męczyli się w niewygodnych mundurach, a za cierpienia Telimeny odpowiadał Formica pratensis.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Narodowe czytanie "Pana Tadeusza" na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 10:43
Polska arcyksiążka w Polskim Radiu. Dwójka zaprasza do wspólnego czytania i poznawania na nowo jednego z najważniejszych dzieł naszej literatury.
rozwiń zwiń