Język polski - opanujesz go w 2-3 lata

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2016 11:24
- Pierwsza lekcja nauki języka polskiego dla obcokrajowców to przedstawianie się - mówi Agnieszka Chęcińska, lektorka. - Jednak wszyscy są najbardziej ciekawi słów niecenzuralnych.
Audio
  • Agnieszka Chęcińska, lektorka języka polskiego jako obcego, opowiada o nauczaniu obcokrajowców i trudnościach z opanowaniem naszej mowy ojczystej (Cztery Litery/Czwórka)
Lekcja polskiego dla obcokrajowców wygląda jak każda inna lekcja nauki języka obcego
Lekcja polskiego dla obcokrajowców wygląda jak każda inna lekcja nauki języka obcegoFoto: Glow Images/East News

Agnieszka Chęcińska ukończyła filologię angielską, kiarierę zawodową zaczynała od nauczania właśnie tego języka. Dziś angielski przydaje się jej podczas prowadzenia lektoratów z polskiego dla obcokrajowców.

- Języka polskiego naucza się tak samo, jak każdego innego - mówi gość Czwórki. - Dla wielu obcokrajowców gramatyka i wymowa są dużo ważniejsze niż ortografia, bo nie mają potrzeby pisemnego komunikowania się.

Okazuje się, że jest wiele różnic między narodowościami w przyswajaniu naszej mowy ojczystej. Słowianie, nie postrzegają polskiego jako bardzo skomplikowanego, bo mają podobne struktury gramatyczne, często podobną wymowę. Nasze głoski "sz", "cz", "dż" duży problem sprawiają osobom o azjatyckich korzeniach.

Ekspertka zdradza, z czego w naszym języku śmieją się Czesi, czym są tzw. fałszywi przyjaciele i co nam utrudniają podczas nauki oraz po jakim czasie nauki spokojnie można zrobić zakupy w polskim sklepie czy kupić bilet na dworcu.

***

Tytuł audycji: Cztery litery

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Agnieszka Chęcińska

Data emisji: 24.02.2015

Godzina emisji: 18.00

pj/mg

Czytaj także

Tomasz Knapik o tym, co go drażni w języku

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 12:40
Jest głosem radia, telewizji, kina oraz warszawskich autobusów i tramwajów. W Czwórce przyznaje, że denerwują go niektóre zjawiska w polszczyźnie. - Ale zdaję sobie sprawę, że gdyby nie zmiany w języku, mówilibyśmy "imaginuj sobie, waćpan" - podkreśla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jak mówić poprawnie?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 12:00
- Skoro dbamy o to, jak się ubieramy, to tym bardziej powinniśmy przywiązywać wagę do tego, jak mówimy - uważa dr Łukasz Szałkiewicz. Z współtwórcą pierwszego internetowego słownika poprawnej polszczyzny rozmawiamy o nowych zjawiskach w języku polskim.
rozwiń zwiń