Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jak mówić poprawnie?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 12:00
- Skoro dbamy o to, jak się ubieramy, to tym bardziej powinniśmy przywiązywać wagę do tego, jak mówimy - uważa dr Łukasz Szałkiewicz. Z współtwórcą pierwszego internetowego słownika poprawnej polszczyzny rozmawiamy o nowych zjawiskach w języku polskim.
Audio
  • W Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego sprawdzamy, czy Polacy umieją mówić po polsku (Tędy po trendy/Czwórka)
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. W założeniu ma ono dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. W założeniu ma ono dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowegoFoto: Glow Images/East News

Czytaj także
książka 1200.jpg
Literacki kanał na YouTube. To się ogląda!

Mowa jest zwierciadłem naszych czasów. Dlatego na to, co dzieje się z językiem, duży wpływ ma m. in. rozwój technologiczny. - Kiedy pojawiła się telefonia komórkowa operatorzy naliczali dodatkowe opłaty za wysyłanie SMS-ów z polskim znakami, więc przestaliśmy ich używać. Dziś nie jest to problemem i wszystko zależy tylko od naszych dobrych chęci - opowiada gość Czwórki i apeluje także, by głośno i wyraźnie wymawiać literę "ł", bo dzięki temu unikniemy nieporozumień.

Dr Łukasz Szałkiewicz tłumaczy też, dlaczego należy odmieniać nazwiska, czym różni się foch od fochów i zdradza, jak długo słowo musi być w obiegu, żeby trafiło do słownika języka polskiego.

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzący: Aleksandra Jasińska, Kamil Jasieński

Gość: dr Łukasz Szałkiewicz (bloger językowy, współtwórca internetowego słownika poprawnej polszczyzny)

Data emisji: 21.02.2016

Godzina emisji: 10.00

kul/ei

Czytaj także

Trendy w fotografii: storytellersi i selfie z XIX wieku

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 12:30
- Od kilku lat najwięcej dzieje się w fotografii dokumentalnej i na jej obrzeżach - wyjaśnia Joanna Kinowska z Akademii Fotografii. - To w tym gatunku da się dziś opowiedzieć najwięcej ciekawych historii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultura ludowa. "Była trudna i skomplikowana. Dziś się ją upraszcza"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 17:50
Patrycję Kuczyńską, Dianę Szawłowską i Dominikę Oczepę łączy miłość do kultury i muzyki ludowej. W Czwórce nie tylko opowiadały o swojej pasji, ale także na żywo wykonały tradycyjną polkę.
rozwiń zwiń