Japońska kuchnia. Sekret wiecznej młodości kobiet?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 11:15
W Japonii wskaźnik otyłości jest jednym z najniższych w krajach rozwiniętych. - 90 proc. Japonek nigdy nie było na diecie. Ich kuchnia i zdrowy styl życia sprawiają, że pojęcie "dieta" właściwie w tym kraju nie istnieje - mówi japonistka i restauratorka Alicja Than.
Audio
  • W czym tkwi sekret urody Japonek i zdrowia Japończyków? Rozmowa z Alicją Than (Dzień Kobiet/Czwórka)
  • Jak przygotować tradycyjne japońskie śniadanie? (Dzień Kobiet/Czwórka)
Tradycyjna ceremonia picia herbaty w Japonii
Tradycyjna ceremonia picia herbaty w JaponiiFoto: Glow Images/East News

- W japońskiej kuchni nie ma półśrodków, a przygotowanie śniadania zajmuje nawet pół godziny - opowiadała o tamtejszej kuchni japonistka, restauratorka Alicja Than. - W polskiej kuchni porcja białka na śniadanie to najczęściej przetworzona wędlina, w Japonii - pieczone ryby. Węglowodany to u nas chleb, a w Japonii - ryż - mówiła ekspertka i podkreślała, że dzięki obfitym śniadaniom, mieszkanki tego kraju nie podjadają między posiłkami, przez co rzadziej tyją. Ekspertka podkreślała, że z jedzenia, śladem Japończyków, warto zrobić sztukę. - Japończycy mają swoją herbacianą ceremonię, a produkty żywieniowe dobierają w zależności do pór roku, mają do nich odpowiednie naczynia i zachwycają się sposobem ich podania - mówiła Than.

W programie przygotowaliśmy także prawdziwie japońskie śniadanie i sprawdziliśmy, jak dekorować stół i układać na nim kolejne dania w tamtejszej tradycji. Sprawdziliśmy także, gdzie leży sekret młodego wyglądu i doskonałej cery Japonek i co jest podstawą pielęgnacji urody przez tamtejsze kobiety.

***

Tytuł audycji: Dzień Kobiet

Prowadzą: Katarzyna Dydo, Karina Terzoni

Przygotował: Michał Piwowarek

Gość: Alicja Than (japonistka, restauratorka)

Data emisji: 1.04.2016

Godzina emisji: 7.30

kd

Czytaj także

Czy istnieją zdrowe słodycze? Jasne, że tak!

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 11:35
Uwielbiasz słodkie smakołyki, ale chcesz się zdrowo odżywiać? Nie rezygnuj ze słodyczy, tylko przestaw się na ich zdrową wersję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Detoks na nowy rok. "Koktajle i dobra dieta"

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2016 14:00
Wchodząc w nowy rok warto zastanowić się, czym karmiliśmy nasz organizm przez ostatnie 12 miesięcy. - Wtedy łatwiej będzie nam się zdecydować z jakich toksyn chcemy się oczyścić i którą dietę wybrać - przekonuje Michał Piwowarek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jola Szymańska i jej hipsterska droga do Boga

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 11:10
- Hipster i katolik to dwie oddzielne płaszczyzny - mówi Jola Szymańska, hipster katoliczka. - Pierwsza z nich to coś bardzo zewnętrznego - postawa, wygląd; druga zaś to coś wewnętrznego - bardziej soulstyle, niż lifestyle.
rozwiń zwiń