X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Maraton edytowania. "Wikipedia też jest kobietą"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 11:45
Międzynarodowa akcja powstała, aby zwalczać nierówności ze względu na płeć w encyklopedycznych hasłach Wikipedii. W jej polskiej odsłonie "Dziewczyny w Wikipedii" studentki i doktorantki Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego 8 marca organizują akcję tworzenia i uzupełniania haseł dotyczących kobiet.
Audio
  • "Dziewczyny w Wikipedii" - maraton wyrównywania proporcji (Dzień Kobiet/Czwórka)
Ile kobiet, a ilu mężczyzn jest w encyklopedycznych hasłach Wikipedii? Na zdjęciu: Amelia Earhart, amerykańska pilotka, dziennikarka i poetka
Ile kobiet, a ilu mężczyzn jest w encyklopedycznych hasłach Wikipedii? Na zdjęciu: Amelia Earhart, amerykańska pilotka, dziennikarka i poetkaFoto: GongTo/Shutterstock.com

- Historia, która stoi za organizacją tego wydarzenia jest prosta. Na zagranicznym stypendium usłyszałam w radiu o maratonie wpisywania haseł o kobietach przez kobiety. Wtedy też znalazłam przerażające dane, które mówią, że jedynie od 8 do 16 procent osób piszących dla Wikipedii to kobiety. W prawie 90 procentach tworzona jest ona przez mężczyzn - wyjaśniała Agata Zborowska, organizatorka "Dziewczyn w Wikipedii".

Agata Zborowska Edytując hasło w Wikipedii, trzeba się zastanowić, czy znaczenie osoby, o której piszemy, nie minie. Sięgając do źródeł, należy ją uwierzytelnić w szerszym kontekście

Podobna nierówność dotyczy samej zawartości, choć bardzo trudno ją zmierzyć. - Symptomatyczne jest na przykład, że, w przeciwieństwie do mężczyzn, w Wikipedii kobiety są w dużym stopniu opisywane poprzez życie prywatne - tłumaczyła zaproszona ekspertka. - Hasła o kobietach mają odsyłacze do haseł o mężczyznach, jednak odwrotna sytuacja występuje znacznie rzadziej - dodała.

Słuchając nagrania całej rozmowy z Czwórkowego studia, poznacie też kilka istotnych szczegółów technicznych dotyczących samego edytowania artykułów w Wikipedii. Dowiecie się także, na czym polega encyklopedyczność tekstów oraz jakie kobiece postaci organizatorki "Dziewczyn w Wikipedii" biorą pod uwagę.

***

Tytuł audycji: Dzień Kobiet

Prowadzą: Aleksandra Jasińska i Karina Terzoni

Gość: Agata Zborowska (Instytut Kultury Polskiej UW, organizatorka akcji "Dziewczyny w Wikipedii") 

Data emisji: 3.03.2017

Godzina emisji: 7.17

jsz/mg

Agata Zborowska w Czwórce
Agata Zborowska w Czwórce
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wewnętrzna jędza. Kim ona jest i jak ją ujarzmić?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 11:30
- Jędza to jest nasza fałszywa wewnętrzna przyjaciółka, która nie wierzy w nasze zdolności i próbuje nas asekurować przed upadkiem - tłumaczyła w Czwórce Joanna Godecka, coach i terapeutka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żyj nieobojętnie. Bądź jak Erin Brockovich

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 12:30
Dostaje tysiące maili i podobno wszystkie czyta. Była miss Kalifornii ma niewyparzony język, wybuchowy temperament i filmową twarz, która należy do Julii Roberts.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety w nauce. To nie tylko Curie-Skłodowska!

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 11:00
- "Upór i przekora. 52 kobiety, które odmieniły naukę i świat" to napisana przez Rachel Swaby książka, której naczelnym przesłaniem jest to, że płeć nie ogranicza aspiracji - mówił w Czwórce redaktor polskiego wydania tej publikacji Paweł Sajewicz.
rozwiń zwiń