"Gwiazdy". O piłce na dużym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 16:40
W "Gwiazdach" reżyser Jan Kidawa-Błoński opowiada historię Jana Banasia. - W latach 60. i 70. to była gwiazda na miarę Dejny i Laty. I pewnie dziś też byśmy o nim pamiętali, gdyby nie został skazany na banicję - tłumaczy dziennikarz Krzysztof Marciniak.
Audio
  • Gwiazdy o "Gwiazdach" czyli relacja z premiery najnowszego filmu w reż. Jana Kidawy-Błońskiego (Hrapkowidz/Czwórka)
  • O "Gwiazdach" na murawie i piłce nożnej na dużym ekranie (Hrapkowidz/Czwórka)
Posiadający polsko-niemieckie korzenie Jan Banaś (Mateusz Kościukiewicz) dorasta na Śląsku. Od dzieciństwa jego największą pasją jest piłka, a największym rywalem oddany kumpel Ginter (Sebastian Fabijański). Na zdjęciu: aktorzy na planie filmu Gwiazdy
Posiadający polsko-niemieckie korzenie Jan Banaś (Mateusz Kościukiewicz) dorasta na Śląsku. Od dzieciństwa jego największą pasją jest piłka, a największym rywalem… oddany kumpel Ginter (Sebastian Fabijański). Na zdjęciu: aktorzy na planie filmu "Gwiazdy"Foto: Robert Jaworski/Kino Świat

Krzysztof Marciniak W czasach Jana Banasia piłkarze mimo wszystko byli anonimowi. Film Kidawy-Błońskiego pokazuje, jak bardzo na przestrzeni lat zmienił się świat futbolu

"Gwiazdy" to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o pasji, miłości, rywalizacji i trudnych wyborach. - Każdy z piłkarzy z drużyny Banasia zdawał sobie sprawę, jak pięknie może wyglądać życie za żelazną kurtyną, ale nie zdecydował się na emigrację. Tymczasem Banaś postanowił zostać na Zachodzie i w efekcie doznał "kontuzji politycznej" - wyjaśnia rozmówca Błażeja Hrapkowicza i opowiada o innych związkach futbolu i sztuki filmowej.

Zobacz zwiastun

W audycji prezentujemy także relację z premiery filmu "Gwiazdy". Co skłoniło reżysera do zrobienia filmu o futbolu? Jak modelka Karolina Szymczak poradziła sobie przed kamerą i w jaki sposób aktor Sebastian Fabijański próbował okiełznać emocje na planie - o tym m.in. w materiale Beaty Kwiatkowskiej.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Krzysztof Marciniak (dziennikarz sportowy)

Data emisji: 14.05.2017

Godzina emisji: 14.25

kul

Czytaj także

Kinematografia Chin. "Egzotyka i wielkie pieniądze"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2017 16:20
Hollywoodzkie blockbustery dostosowywane są do wymogów chińskiego rynku, a gwiazdy Hollywood grają w superprodukcjach z Chin. Czy zmienia się układ sił w globalnym przemyśle filmowym?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kino i rap - światy równoległe Stanisława Cywki

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2017 15:10
- Nie zrobię czegoś wbrew sobie za pieniądze - deklaruje Stanisław Cywka, odtwórca głównej roli w najnowszymj filmie Kuby Czekaja i licealista, o którym w tym roku może być naprawdę głośno.
rozwiń zwiń