Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Piotr Domalewski o filmie "Cicha noc"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2017 16:29
- Jak napisał w jedej książce Kurt Vonnegut, żeby odezwać się przy tak dużym jak wigilijny stole, musisz mieć najlepszą puentę - mówił reżyser nagrodzonego Złotymi Lwami filmu "Cicha Noc", Piotr Domalewski.
Audio
  • Piotr Domalewski o swoim najnowszym filmie "Cicha noc" (Hrapkowidz/Czwórka)
Fragment plakatu filmu Cicha noc w reżyserii Piotra Domalewskiego
Fragment plakatu filmu "Cicha noc" w reżyserii Piotra DomalewskiegoFoto: mat. pras./filmweb

24 listopada do kin wejdzie nagrodzona Złotymi Lwami w Gdyni "Cicha noc" w reżyserii Piotra Domalewskiego. Twórca pokazuje nam obraz bardzo realistyczny - ze zwyczajnymi ludźmi, ich problemami, o osobach sobie bliskich i dalekich jednocześnie.

Reżyser w rozmowie z Błażejem Hrapkowiczem podkreślał, że wielu polskim rodzinom daleko do idyllicznego wyobrażenia Świąt pełnych ciepła, wzajemnego zrozumienia i spokoju. W sposób obrazowy przedstawił mechanizmy, które sprawiają, że na potrzeby sytuacji takich jak kolacja wigilijna wchodzimy w określone role społeczne. - Siadamy do wigilijnego stołu i nagle, niezależnie od tego na jakim etapie życia jesteś, zaczynasz pełnić konkretną funkcję. Nie jesteś teraz dorosłym człowiekiem mającym rodzinę i plany. Syn jest synem, wuj - wujkiem. Wszyscy odgrywamy swoje role - wyjaśniał.

Jak pokazać prawdę o skrywanych problemach polskiej rodziny? Jakim językiem została opowiedziana historia "Cichej nocy"? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z reżyserem filmu.

Piotr Domalewski  reżyser filmu "Cicha noc" Piotr Domalewski reżyser filmu "Cicha noc"

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Piotr Domalewski (reżyser)

Data emisji: 19.11.2017

Godzina emisji: 14.09

ac/mg

Czytaj także

Rafael Lewandowski: interesują mnie losy Polski na emigracji

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 15:30
- Ten problem jest szczególnie mi bliski, ponieważ mój ojciec jest Polakiem, który wyjechał do Francji - opowiada reżyser Rafael Lewandowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Borchardt: nie starałem się wygładzić historii Beksińskich

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 13:00
- Błędem, jaki może popełnić twórca jest walka z pierwotną intuicją. Kiedy wszedłem w tę historię od razu miałem w głowie stworzenie filmu typu "found footage" - bazującego wyłącznie na materiałach archiwalnych - mówił reżyser Marcin Borchardt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kino amerykańskie - trafny komentarz rzeczywistości?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 12:30
Krytycy kina mówią już o erze "Zeitgeist". Być może nie jest to jeszcze widoczne, ale coraz więcej reżyserów stara się złapać "ducha czasów". Czy ich filmy są czymś więcej niż nostalgiczną pocztówką z przeszłości?
rozwiń zwiń