"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego - polski kontekst, uniwersalny przekaz

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 11:58
W kinach "Zimna wojna" - nagrodzony w Cannes za reżyserię film Pawła Pawlikowskiego. To już drugi w jego karierze obraz tak szeroko kometowany przez grono międzynarodowych krytyków. Na czym polega jego fenomen?
Audio
  • "Zimna wojna". Doskonale skonstruowana historia miłosna (Hrapkowidz/Czwórka)
Joanna Kulig, zdjęcie z planu filmu Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego
Joanna Kulig, zdjęcie z planu filmu "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego Foto: mat. pras./Kino Świat

Kuba Mikurda 1200.jpg
Historia Waleriana Borowczyka. "Człowiek bardziej obrazu, niż słowa"

Co sprawia, że film jest czytelny dla widzów i krytyków na całym świecie? - Kino Pawła Pawlikowskiego sprzedaje się niemal pod każdą szerokością geograficzną i mimo, że osadzone jest w polskim kontekście to można uznać je za bardzo uniwersalne. W dużej mierze jest to wybór gatunku i kilku kodów, którymi operuje - komentował. 

Na umiejętne łączenie elementów: narracji, muzyki i tła historycznego zwróciła uwagę Anna Bielak, konsultantka scenariusza "Zimnej wojny" - Robienie filmu gatunkowego nie jest sprawą łatwą. Takie filmy bardzo szybko nikną, bo tworzy się ich bardzo dużo. To, co udało się Pawlikowskiemu po raz kolejny, to tworzenie kina autorskiego na bazie rozpoznawalnego schematu - wyjaśniała.

Dlaczego "Zimna wojna" to klasyczny hollywoodzki melodramat? Czy o polskiej rzeczywistości z czasów PRL-u można odpowiedzieć za pomocą gatunku noir? Co świadczy o uniwersalności obrazu Pawlikowskiego i z jakich narzędzi amerykańskiego kina korzystał? O czym opowiada "Zimna wojna" i dlaczego czas historyczny, w której jest osadzona jest dla niej jedynie tłem? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Michał Walkiewicz (redaktor naczelny portalu Filmweb.pl), Anna Bielak (konsultantka scenariusza do filmu "Zimna wojna")

Data emisji: 10.06.2018

Godzina emisji: 14.07

ac/kul

Czytaj także

Historia Waleriana Borowczyka. "Człowiek bardziej obrazu, niż słowa"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 15:45
- Szukałem materiałów, które pokazują jak pracował na planie. Tylko tam widać było ten żywioł. Obraz był językiem, za pomocą którego rozmawiał z widzem. To był reżyser, który myślał obrazem - mówił reżyser "Love Express" Kuba Mikurda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Duża ryba i begonia". Współczesne historie opowiedziane językiem chińskiej tradycji

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 16:54
W polskiej dystrybucji kinowej pojawiła się pięknie zrealizowana animacja "Duża ryba i begonia" chińskich twórców Xuana Lianga i Chuna Zhanga. To doskonała okazja, żeby porozmawiać o długiej tradycji azjatyckiego filmu animowanego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z Cannes do Polski. Jakie filmy zobaczymy na Nowych Horyzontach?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2018 17:26
- Mam wrażenie, że w tym roku blichtru było nieco mniej. Dyrektor festiwalu, Thierry Fremaux postawił na mniej znane nazwiska - mówił Marcin Pieńkowski, dyrektor artystyczny festiwalu Nowe Horyzonty, uczestnik tegoroczengo festiwalu filmowego w Cannes.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Gliński: młodzi bezgranicznie wierzą w sprawy ponadmaterialne

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2018 15:00
W kinach pojawił się właśnie najnowszy film Roberta Glińskiego. To historia o młodych harcerzach przebywających na obozie, daleka jednak od kolorowej, sielankowej opowieści…
rozwiń zwiń