Kino Jacquesa Audiarda. Co wydarzyło się w 13. dzielnicy?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 17:00
"Paryż, 13. dzielnica" to kolejne przyjęte z entuzjazmem w Cannes dzieło Jacquesa Audiarda. - To reżyser, który działa przez zaskoczenie i dla wielbicieli kina jest prezentem - mówi krytyczka filmowa Adriana Prodeus.
Kadr z filmu Paryż, 13. dzielnica w reż. Jacquesa Audiarda.
Kadr z filmu "Paryż, 13. dzielnica" w reż. Jacquesa Audiarda.Foto: mat. prasowe/Gutek Film

Audiard zmienia zasady gry 

Jacques Audiard to francuski reżyser, scenarzysta i aktor, który dał się poznać jako utalentowany twórca "Rytmu serca", ale światowe uznanie zyskał dzięki "Prorokowi". - To był obraz, który objawił wielkość i styl Audiarda, pokazał też to, że reżyser nie boi się wytyczać nowej drogi w ramach kina gatunkowego - przyznaje gość Czwórki. "Prorok" był filmem więziennym, natomiast jego najnowsze dzieło "Paryż, 13. dzielnica" ma w sobie coś z komedii romantycznej. 

70-latek przygląda się młodym dorosłym

To współczesna historia paryskich kochanków. Akcja rozgrywa się pośród wieżowców i esplanad paryskiego blokowiska, tutejszego Chinatown. Na tle surowej, brutalistycznej architektury uczucia młodych bohaterów wydają się szczególnie kruche i podatne na zranienie. Emilie zakochuje się w swoim sublokatorze Camille’u. Ten podejmuje erotyczną grę, ale broni się przed uczuciami - do czasu, gdy poznaje Norę, która jednak ma obsesję na punkcie kogoś innego: Amber, tajemniczej dziewczyny pracującej na seks-kamerce. - 70-letni Audiard zrobił film o ludziach młodych, ale bez moralizowania i bez patrzenia na nich z góry - podkreśla Błażej Hrapkowicz. - Byłam zaskoczona, że sięgnął po taki temat, że zainteresowała go emocjonalna sytuacja młodych dorosłych, którzy dopiero wchodzą w życie, budują związki i eksperymentują w seksie.  

Reżyser misternie plącze drogi swoich bohaterów, przykleja i odrywa ich od ekranów oraz z niebywałą świeżością i ciętym humorem kreśli portret współczesnych kochanków - śmiało otwierających drzwi do swoich sypialni, ale trzymających serca pod kluczem.

Posłuchaj
19:29 CZWÓRKA Hrapkowidz - 19.06.2022.mp3 "Paryż, 13. dzielnica" - jaki jest nowy film Jacquesa Audiarda? (Hrapkowidz/Czwórka) 

Świta Jacquesa Audiarda

Nieprzewidywalność filmowych opowieści Jacquesa Audiarda w dużej mierze związana jest z osobami, z którymi współpracuje. A jest twórcą dość wybrednym. Scenariusz do "Paryża, 13. dzielnicy" napisany wspólnie z reżyserką i scenarzystką  Céline Sciammą oraz reżyserka Leą Mysius, powstał na podstawie wybranych wątków z powieści graficznej Adriana Tomine’a "Killing and Dying". - Muszę przyznać, że z tej współpracy powstał niezwykły tekst, który jest bardzo daleki od komiksowego oryginału. Dobrze jest przeczytać powieść Tomine’a, a potem wybrać się do kina. Żeby docenić, jakim mistrzem jest Jacques Audiard - dodaje Adriana Prodeus. 

Paryż, 13. dzielnica (2021) zwiastun PL, w kinach od 24 czerwca | GutekFilm

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Adriana Prodeus (krytyczka filmowa i sztuki)

Data emisji: 19.06.2022

Godzina emisji: 14.17

kul

Czytaj także

Luc Besson. Najbardziej hollywoodzki reżyser Francji

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 12:06
Korzenie Luca Bessona sięgają do neobarokowej estetyki kina francuskiego lat 80. - Był jednym z młodych, którym nie podobało się kino francuskie. Odcinał się od nurtu "nowej fali". Uważał, że neobarok wywodzi się z wnętrza kinematografii, a nowa fala to krytycy, którzy chwycili za kamery - mówi Jakub Popielecki z portalu "filmweb.pl".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co słychać w świecie filmu? Nowa Madonna, nowy "Joker" i powrót dinozaurów

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 23:00
Ma 28 lat, na koncie role w uznanych serialach, a w perspektywie - bycie Madonną. Taką propozycję otrzymała Julia Garner od twórców filmu biograficznego o królowej popu. 
rozwiń zwiń