Kraków 2016. Niepełnosprawni podczas Światowych Dni Młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 13:17
- Zakładamy, że w Krakowie będzie ok. 5 tys. osób z różnymi stopniami i rodzajami niepełnosprawności - mówi ks. Jarosław Chlebda. - Przygotowujemy już odpowiednią infrastrukturę, transport, a także specjalne sektory dla osób na wózkach.
Audio
  • Organizacja Światowych Dni Młodzieży. Przygotowanie na przybycie grup niepełnosprawnych z całego świata (Kierunek Kraków/Czwórka)
ŚDM potrwają od 26 do 31 lipca 2016 r.
ŚDM potrwają od 26 do 31 lipca 2016 r. Foto: PAP/Stanisław Rozpęzik

Do Krakowa z Indii przyjedzie m.in. grupa osób trędowatych. Jak wyliczała Anna Słuchowska z polskiego ośrodka dla trędowatych w Indiach każdego roku na świecie jest ok. 250 tys. nowych przypadków zachorowań. - Trąd jest chorobą bakteryjną, zakaźną. Zainfekowane są zakończenia nerwów, dlatego trąd nie boli i sprawia, że człowiek nie czuje bólu - tłumaczyła Słuchowska. Zaznaczała, że choroba ta ma jednak bardzo długofalowe skutki. - Poza oszpeceniem fizycznym jest to społeczne wykluczenie - mówiła w Czwórce. Opowiadała o symptomach zarażenia trądem i o pomocy, jaką dostają chorzy na tę chorobę w Indiach.

W programie rozmawialiśmy także o tym, jak Kraków przygotowuje się na przybycie osób nie tylko z trądem, ale także z innymi niepełnosprawnościami, m.in. osób głuchoniemych. Wysłuchaliśmy także fragmentów wypowiedzi dr Wandy Błońskiej, zwanej Matką Trędowatych, która spędziła 40 lat na misjach, m.in. w Ugandzie pomagając tam ludziom chorym na trąd.

***

Tytuł audycji: Kierunek - Kraków

Prowadzi: Agnieszka Kozłowska-Łysko

Goście: Anna Słuchowska (kierownik sekretariatu misyjnego Dżiwodaja w Polsce), ks. Jarosław Chlebda, (przewodniczący zespołów ds. osób niepełnosprawnych w ŚDM)

Data emisji: 31.01.2015

Godzina emisji: 7.00

kd/pj

Czytaj także

Jaki był miniony rok dla młodych chrześcijan?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 17:00
W audycji podsumujemy rok 2015 w chrześcijaństwie i Kościele z punktu widzenia młodzieży uczestniczącej w najważniejszych wydarzeniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży. Jak się modlić i kochać innych?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2016 13:45
Za pół roku do Polski przyjadą młodzi z całego świata, by w Krakowie spotkać się z papieżem Franciszkiem. Już teraz katolicy przygotowują się do tego wydarzenia, uczestnicząc w rekolekcjach w Łagiewnikach.
rozwiń zwiń