Jak wydać swoją pierwszą książkę?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 15:00
Żeby wydać swoją książkę wcale nie trzeba mieć znanego nazwiska ani układów. - Są wydawnictwa, które dysponują sztabem ludzi odpowiedzialnych za cały cykl produkcyjny: od momentu dostarczenia rękopisu aż do dystrybucji tytułu - mówi Anna Rucińska z wydawnictwa Czytelnik. - To oczywiście kosztuje. Od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
Audio
  • Renomowane wydawnictwo czy self publishing? Sprawdź jakie są możliwości, by wdać własną książkę (Czwórka/Mamy to)
Jak wydać swoją pierwszą książkę?
Foto: Abee5 / flickr / cc

Rozmówczyni Beaty Kwiatkowskiej namawia młodych pisarzy, by wysyłali rękopisy. - Najlepiej dostarczyć je drogą mailową - mówi. - Warto też zamieścić kilka słów o sobie i, jeśli istnieje taka możliwość, uwzględnić osiągnięcia na tym polu: konkursy literackie, publikacje. To mnie, jako wydawcy, pozwala się zorientować, z jaką osobą i jakim talentem mam do czynienia.

Czytaj także: Oto książka, którą zachwycił się świat >>>

Potem należy uzbroić sie w cierpliwość. To niezbędna cecha w tym zawodzie. Wskazana jest także powściągliwość, czyli nie wysyłamy naszej książki do wszystkich działających na rynku wydawnictw. Wcześniej warto też zapoznać się z profilem oficyny. Jeśli specjalizuje się ona w fantastyce naukowej to raczej nikt tam nie wyda nam melodramatu.

Książkę można też wydać samemu. To stosunkowo nowy trend, który przywędrował do nas zza oceanu. - Self publishing jest nową usługą dla niezależnych autorów, którzy chcą wydać książkę bez pośrednictwa wydawnictwa - Małgorzata Błaszczyk z portalu Virtualo. - Autor dostarcza nam zredagowany i opatrzony ilustracjami tekst, my go konwertujemy i wydajemy w formie e-booka.

Więcej o tej formie publikowania książek dowiesz się słuchając nagrania z "Mamy to".

(kul/kd)

Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pascal Brodnicki: jedzenie to nie więzienie; nie wyrzekaj się przyjemności!

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 13:00
Jedni żyją, żeby jeść. Inni jedzą, aby żyć. Jak zachować umiar w diecie i jeść smacznie oraz zdrowo radzą dr Agnieszka Jarosz i Pascal Brodnicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Turcja - kraj, który odkrywa się wszystkimi zmysłami

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2014 11:30
Zapierające dech w piersiach widoki, unoszące się w powietrzy piękne zapachy, szumiące palmy i morze oraz pyszne jedzenie - smak wakacji w Turcji na długo zostaje w pamięci... i na podniebieniu.
rozwiń zwiń