"Pomiędzy strukturą a chaosem. Kirszenbaum na Glastonbury

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2024 16:00
Nie ma chyba muzyka, który nie chciałby choć raz zagrać na Glastonbury. W tym roku na legendarnym festiwalu wystąpi duet Kirszenbaum. – Nie wiem, czy przyjdą na nas tłumy, ale my na pewno będziemy częścią tłumu na koncercie Seasick Stene'a. Na The National nie pójdziemy, bo grają w tym czasie, co my - opowiadają muzycy.
Kirszenbaum w składzie Jakub Wiśniewski i Kacper Szpyrka.
Kirszenbaum w składzie Jakub Wiśniewski i Kacper Szpyrka.Foto: mat. prasowe / Karrot Kommando
  • Duet Kirszenbaum tworzą Jakub Wiśniewski i Kacper Szpyrka.
  • Jak dotąd muzycy wydali jedną Ep-kę i dwie płyty długogrające.
  • Obecnie Kirszenbaum pracuje nad nowym krążkiem.
  • Pod koniec czerwca duet wystąpi na jednym z największych i najważniejszych festiwali na świecie - Glastonbury.
  • Kirszenbaum zagra tam dwa koncerty.   

Z Japonii na Glastonbury

Kirszenbaum tworzą Jakub Wiśniewski i Kacper Szpyrka. Od pięciu lat muzycy konsekwentnie realizują swoją artystyczną wizję. Właśnie wrócili z Japonii i szykują się do kolejnego wyjazdu.

- Prowodyrem całego zamieszania był Maciej Madejski z Sideways, który razem z naszą wytwórnią Karrot Kommando pracował na tym, żeby nas tam wypromować - opowiadają goście Czwórki. - Nie do końca wiemy, jak to odbyło się formalnie, ale kiedy dostaliśmy wiadomość, że jedziemy na Glastonbury to poczuliśmy się tak, jakby daleki wujek chciałby nam wcisnąć swój spadek.

Na Glastonbury duet wystąpi dwukrotnie  - 29 czerwca na scenie The Bandstand i 30 czerwca na scenie Toad Hall, w przestrzeniach Green Futures.

"Ożywiamy postfolkowe zgliszcza"

Grupa, która o samej sobie mówi że "ożywia postfolkowe zgliszcza, wyznacza im świeże kierunki i wrzuca prosto na loopery, ze słowiańskim przytupem zderzając Toma Waitsa i Junip".

- I ja, i Kuba, jesteśmy zanurzeni w różnych biegunach kultury. Sięgamy po literaturę, lubimy wszelkie media, które nam tę kulturę przemycają. To wszystko znajduje potem odzwierciedlenie w tym, co tworzymy jako Kirszenbaum - opowiada Kacper. - Pasuje nam mieszanie dekorów.

Posłuchaj
12:53 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - kirszenbaum 18.06.2024.mp3 Kirszenbaum zagrają na Glastonbury - rozmowa z muzykami (Muzyczny Lunch/Czwórka)

"Stoimy w rozkroku między strukturą a chaosem"

- Nie trzymamy się radiowej formy. Mamy zakątek naszej twórczości, w której rozwijamy muzykę instrumentalną, ale mimo wszystko piszemy piosenki, które opierają się na jak najlepszej integracji tekstu z dźwiękiem. Dbamy o to, żeby były to utwory zwięzłe i interesujące - dodaje Kuba. - Stoimy w rozkroku między strukturą a chaosem. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Kirszenbaum (@kirszenkirszen)

Jaka będzie nowa płyta Kirszenbaum?

Muzycy mają na koncie wydaną własnym sumptem EP-kę "Golem XV" oraz dwie płyty długogrające - "Stypa komedianta" i "Się". W listopadzie 2024 roku Kirszenbaum przedstawi światu trzeci album.

- Śmiało można powiedzieć, że nad tą płyta pracowaliśmy od lat - śmieją się rozmówcy Adama Smolarka. - W tej chwili materiał miksuje się i prawdopodobnie wydamy go późną jesienią. Ale część utworów jest już znana, bo gramy je na koncertach. Na krążku pojawi się dużo nowych elementów, ale nie zafundujemy słuchaczom brzmieniowej przepaści.

Za nagranie i produkcję nowej płyty Kirszenbaum odpowiada znany z pracy z takimi zespołami i artystami jak Hurt, Jamal czy Krzysztof Zalewski, Andrzej "Gienia" Markowski.

Kirszenbaum | DJ Tołstoj | Kirszenbaum

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Adam Smolarek

Goście: Jakub Wiśniewski, Kacper Szpyrka (Kirszenbaum) 

Data emisji: 18.06.2024

Godzina emisji: 12.15

kul

Czytaj także

Żurawie: nie interesuje nas muzyka, która wpada w brzmieniową rutynę

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 19:40
- Nie interesują nas proste rozwiązania i rezygnujemy z utworów, które wpadają w brzmieniową rutynę. Staramy się zaskoczyć słuchacza jakimś dźwiękiem, który nagle znika i ustępuje miejsca innemu, nowemu - opowiada Mateusz Bartoszek z zespołu Żurawie. "Nowa stocznia" to nowy album zespołu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pokolenie JAZZ: młodzi muzycy przejmują kluby, festiwale i playlisty

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 09:00
Polska scena około jazzowa jest na światowym poziomie, a nasi muzycy są doceniani za granicą. Z dumą patrzę na osoby, które znam od lat i które od lat walczyły o swoje, i wreszcie im się to opłaciło - mówi Marcin "Groh" Grośkiewicz, szef wytwórni U Jazz Me i pomysłodawca projektu Generacja Jazz. 
rozwiń zwiń