Nobel z medycyny pomoże walczyć z malarią

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 15:15
Chińska naukowiec Tu Youyou opracowała lek na malarię, a w odkryciach pomogły jej chińskie zapiski sprzed 1,6 tys. lat. To odkrycie to świetna wiadomość dla podróżników!
Audio
  • Nagrody Nobla z medycyny pomogą w walce z chorobami w krajach rozwijających się (Nawiedzeni/Czwórka)
Malaria przenoszona jest przez komary
Malaria przenoszona jest przez komaryFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Wcześniej podstawowym lekiem w walce z malarią była chinina. - Niestety wiele szczepów malarii uodporniło się na ten związek i był on nieskuteczny w leczeniu. To odkrycie jest dla nas bardzo ważne, bo wiele osób podróżuje w zagrożone rejony, do których należą Afryka tropikalna i subtropikalna oraz niektóre obszary Azji - mówi dr n. med. Marzena Gajewska.

W audycji opowiadamy też o dwóch innych laureatach tegorocznej Nagrody Nobla, którzy wynaleźli leki na ślepotę rzeczną i słoniowaciznę. O tym, jak groźne są te choroby, mówią pracowniczki Polskiej Akcji Humanitarnej.

***

Przygotowała: Justyna Majchrzak

Data emisji: 6.10.2015

Godzina emisji: 11.00

Materiał został wyemitowany w audycji Nawiedzeni.

mg/kul

Czytaj także

Rusz się zza biurka dla zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2015 15:00
Siedzący tryb życia szkodzi na kręgosłup i prowadzi do otyłości. Jak sobie radzić, gdy musimy spędzać osiem godzin za biurkiem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jedziesz na wakacje? Nie daj się wirusom!

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2015 12:00
- Brak higieny i niedopieczone mięso z grilla mogą skutecznie zepsuć nam wakacje - ostrzega ekspert z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

18-letnia Polka pracuje nad lekiem na raka

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 12:00
Joanna Jurek dokonała odkrycia, które może pomóc w walce z rakiem trzustki. Nastolatka z Piotrkowa Trybunalskiego laureatką wielu konkursów dla młodych naukowców.
rozwiń zwiń